Nowy gatunek żaby nazwany na cześć prof. Philippe’a Koka z Uniwersytetu Łódzkiego


Zespół amerykańskich i kanadyjskich naukowców właśnie poinformował o nowym gatunku żaby poświęconym profesorowi. Philip Koch z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Pristimantis coki żyje w górach Pacaraima w Ameryce Południowej.

O odkryciach badaczy amerykańskich i kanadyjskich oraz o dedykowaniu nowo opisanych gatunków przez profesorów. O fakcie Philipa Kocha poinformował Uniwersytet Łódzki.

Prettymantis coqui to mała żaba, mająca niecałe 2 centymetry długości. Z moich badań wynika, że ​​jest prawdopodobnie trujący. Obecnie gatunek ten jest znany jedynie z masywu Wakomun, dużej tepui (góry stołowej) w górach Pacaraima w Gujanie w Ameryce Południowej.

To drugi gatunek zwierzęcia opisany na cześć Philipa Cocka. Philip Koch odkrył nowy gatunek ślimaka, opisany później jako Plekocheilus philippei, podczas wyprawy na szczyt Angasima Tepui w Wenezueli w 2011 roku.

Góry Pacaraima to pasmo górskie położone w południowo-zachodniej Gujanie, północnej Brazylii i wschodniej Wenezueli. Góra Roraima (znana również jako Roraima Tepui) to duże tepui otoczone klifami o wysokości 300 metrów. Jest to najwyższy szczyt całego pasma górskiego, osiągający wysokość 2810 metrów.

Góry te są pozostałością ogromnych bloków prekambryjskiego piaskowca cementowego, które powstały, w dużej mierze nieodkształcone, gdy Ameryka Południowa oddzieliła się od Afryki miliony lat temu. Erozja tego ogromnego bloku piaskowca doprowadziła do powstania spektakularnych klifów, których izolowane ruiny znane są jako Tepuy (Góra Stołowa). Z tego obszaru wypływają liczne rzeki, tworząc malownicze wodospady, takie jak Kaieteur w Gujanie.

Trudności w dostępie do stromych zboczy Tepuis i znajdujących się pomiędzy nimi wyżyn utrudniają gromadzenie danych na temat zamieszkującej je flory i fauny. Ten w dużej mierze dziewiczy region słynie z wysokiego endemizmu i różnorodności biologicznej, gdzie stale odkrywane są nowe gatunki kręgowców.

Dr Philippe J.R. Kok jest belgijskim biologiem środowiskowym i ewolucyjnym, pracującym na Uniwersytecie Łódzkim od grudnia 2020 roku. Specjalizujemy się w herpetofaunie południowoamerykańskiego tepui, jednego z najbardziej tajemniczych i niedostępnych ekosystemów na świecie. Opisał 50 nowych taksonów południowoamerykańskich płazów i gadów (gatunki i rodzaje, a także rodziny). W swoich badaniach odkrył, że niekontrolowany ruch turystyczny i wynikająca z niego obecność ludzi zagrażają populacji płazów na jednym z ostatnich dziewiczych obszarów planety (PAP), jak zauważył.

Nauka Polska, Agnieszka Grzelak-Miszałowska

gramy/bar/Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *