Badaczka UPWr odkryła nowy gatunek grzyba / Aktualności / Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu


Colletotrichum acericola – To pierwszy gatunek grzyba odkryty we Wrocławiu. Znalazłem go przez przypadek, ale był bardzo interesujący, co pokazano poniżej. Dzieje się tak ze względu na znalezienie hosta. – To klon z liśćmi jesionu, obcy, inwazyjny gatunek drzewa, który „wymknął się z hodowli” i zagraża naszemu lokalnemu środowisku – mówi dr Katarzyna Patejuk z Zakładu Patologii i Mikologii Roślin.

i zbyt wiele Colletotrichum acericola Naukowcy z UPWr w trakcie swoich badań natknęli się na rozprawę doktorską. Grzyb znalazła w nasionach klonu jesionowego na wrocławskich ulicach Krakowskiej i Bytomskiej. Zainteresowała się nią, bo – jak sama przyznaje – nie pasowała do żadnego znanego wcześniej gatunku. – Dlatego postanowiłem przyjrzeć się temu bliżej i dzięki współpracy z Polską Akademią Nauk, Instytutem Botaniki Zafar, Instytutem Ochrony Przyrody i Politechniką Bydgoską udało mi się to wyjaśnić. Pieczarki odmiany „Wrocław” – mówi dr Katarzyna Patěczuk.

Dodał, że grzyb był interesujący, ponieważ genetycznie różnił się od swojego najbliższego krewnego, grzyba złożonego. Agawy Colletotrichum (Jest to bardzo wąski kompleks i nie został dotychczas odnotowany u dzikich roślin europejskich, z wyjątkiem jednego odkrycia w roślinie handlowej w Europie).

rodzaj grzybów Colletotrichum Powszechnie nazywane są endofitami, czyli gatunkami żyjącymi w tkankach roślinnych, nie wyrządzając im żadnej szkody, oraz ważnymi gospodarczo patogenami roślin wywołującymi tzw. chorobę „wąglika”. Na klonie jesionowym, inwazyjnym gatunku drzewa, odkryto grzyba „Wrocław”. Drzewo to jest między innymi migracją gatunków rodzimych.

– Badania genetyczne Colletotrichum acericola , podobne do naszego gatunku, posiadające identyczne sekwencje ITS (czyli sekwencje genów typowe dla królestwa grzybów, wśród których zachodzą najszybsze zmiany i stanowią pierwszy etap badań taksonomicznych tych organizmów) wydzielono w Stanach Zjednoczonych. Prerie Minnesoty, Illinois i Indiany. Może to oznaczać, że grzyb pochodzi z Ameryki Północnej i prawdopodobnie przybył do Europy wraz ze swoim żywicielem, klonem, powiedział dr Patejuk. A to, jak podkreśla, jest niezwykle ważne z punktu widzenia ochrony przyrody. Po pierwsze, patogen klonu szarego może być mniej inwazyjny i rozprzestrzeniać się (co jest zaletą), ale może również potencjalnie stanowić lokalne zagrożenie fitosanitarne. Klon rodzimy – jawor lub klon norweski.

grzyb_n.jpg
Colletotrichum acericola
Foto: Archiwum prywatne

– Jest to część tzw. zjawiska przelewania, gdzie nowo przybyłe patogeny mogą przeskakiwać na lokalne gatunki rodzime, ale ponieważ nie są przyzwyczajone do tego patogenu, w porównaniu do roślin inwazyjnych, wywierają silny i negatywny wpływ na , przez lata podlegał koewolucji – wyjaśnia dr Katarzyna Patejuk. – Podobna sytuacja miała miejsce, gdy wiewiórki szare przenosiły wirusa ospy wiewiórczej. Oznacza to, że liczebność rodzimych wiewiórek rudych obecnie spada, ponieważ wirus dziesiątkuje ich populację. Obecnie prowadzimy badania mające na celu szybkie wykrycie tego zagrożenia i ochronę klonów natywnych. Wyniki są obiecujące. To jest ważne. Colletotrichum acericola Choć odkryto go we Wrocławiu, prawdopodobnie jest on bardziej rozpowszechniony – podkreślają naukowcy z UPWr.

Hmm

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *