Nowy gatunek inwazyjny w Europie – mrówki ogniste

Liczba inwazyjnych gatunków obcych rośnie na całym świecie i w Europie. Na początku tygodnia czasopismo Current Biology doniosło, że na Sycylii pojawiła się populacja mrówek ognistych, niebezpiecznych dla ludzi i środowiska.

Badanie wykazało, że na obszarze Syracuse znajduje się 88 gniazd mrówek ognistych.rozmawiać o Solenopsis niepokonany – Szczególnie jadowita mrówka pochodząca z Ameryki Południowej, powodująca bolesne użądlenie porównywalne do oparzeń. Wcześniej pojawiał się incydentalnie w produktach importowanych z zagranicy, takich jak Hiszpania, Finlandia czy Holandia, jednak po raz pierwszy zaobserwowano jego stałą obecność w Europie.(1). Analiza genetyczna wykazała, że ​​mrówki pochodziły najprawdopodobniej ze Stanów Zjednoczonych lub Chin. Gatunek ten może stanowić poważne zagrożenie dla różnorodności biologicznej – wyjaśnia w rozmowie z „Teraz Słodwiszko” dr Piotr Tykarski z Wydziału Biologii UW. – Mrówki ogniste zazwyczaj żerują na innych małych owadach i wykorzystują różne inne źródła białka, takie jak padlina i cukry uzyskane z mszyc. – mówi dr Tikalski – Może to oznaczać, że konkurencja o dostęp do tych zasobów może zacząć wypierać inne mrówki i zagrozić lokalnej faunie, prowadząc do zniszczenia regionalnych powiązań między gatunkami. Wykluczanie gatunków może zerwać więzi i zależności łączące lokalne ekosystemy i może mieć negatywny wpływ na takie rzeczy, jak warunki rolnicze. -Ostrzeżenie.

Przeczytaj także: Gatunki inwazyjne stanowią zagrożenie dla ludzi i przyrody.Zaskakujące wnioski z najnowszego raportu IPBES

Mrówki ogniste stanowią zagrożenie nie tylko dla owadów, ale także dla zwierząt gospodarskich i ludzi cierpiących z powodu ich ukąszeń. Dr Piotr Tykarsky zwraca uwagę na potencjalne konsekwencje społeczne i gospodarcze tego typu rozprzestrzeniania się. – Koszty ochrony rosną, gdy zagrożone są zwierzęta i uprawy – Naukowiec wyjaśnia – Ucierpi także turystyka, ponieważ ludzie boją się odwiedzać miejsca, w których żyją takie jadowite stworzenia. Oczywiście trzeba też pamiętać o kosztach medycznych związanych z leczeniem ugryzienia. – on dodał.

Zmiany klimatyczne jako zaproszenie do inwazji gatunków

Zmiana klimatu jest ważnym czynnikiem powodującym pojawienie się inwazyjnych gatunków obcych. Jak wyjaśnia dr Tikalski, mechanizm jest bardzo prosty. W miarę ocieplania się klimatu coraz więcej siedlisk zyskują toksyczne, niebezpieczne lub chorobotwórcze gatunki wymagające wyższych temperatur. – Analiza gatunków inwazyjnych uwzględnia potencjał zmian klimatycznych – mówi rozmówca – Dopóki na naszym obszarze geograficznym panuje mróz, jesteśmy bezpieczni. Dzieje się tak dlatego, że większość trujących gatunków żyje na południu i nie może uchronić się przed mrozem oraz nie może przetrwać i rozmnażać się w niskich temperaturach.W miarę ocieplania się klimatu wzrasta ryzyko pojawienia się tych gatunków w naszej strefie geograficznej.

Czy mrówki ogniste zagrażają polskiemu ekosystemowi? Na szczęście tak nie jest. Podsumowując naszą rozmowę dr Piotr Tykarski powiedział, że w najbliższym czasie mrówki ogniste nie pojawią się w naszym kraju.

Szymon Majewski: Dziennikarz

notatka

1/Aby uzyskać więcej informacji, kliknij ten link:
https://www.pap.pl/aktualnosci/powoduja-bolesne-usadlenia-niszcza-uprawy-zagrazaja-lokalnej-faunie-i-florze-mrowki

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce.

Edukacyjna seria Vocastów Energia z Morza nadawana przez Ørsted i TOK FM (19 kwietnia 2024 r.)Dobre nawyki dla rzek o żwirowym dnie (16 kwietnia 2024 r.)Ponad 100 miliardów euro na zieloną transformację w latach 2021–2027.Jak działa polityka spójności (2 kwietnia 2024 r.)Zakończyło się VI posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Funduszu Europejskiego dla Polski Wschodniej (28 marek w 2024 r.)Zielona Koalicja na rzecz Zdrowia – jakie są jej cele i strategie? (26 czerwca 2024)Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *