“To przełomowe odkrycie”. Wymarły gatunek powróci do życia


Badania umożliwiły izolację RNA 130-letni okaz tygrysa tasmańskiego Przechowywany w temperaturze pokojowej w zbiorach Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie. Odzyskaliśmy materiał ze skóry, mięśni i szkieletu i udało nam się odczytać jego geny.

Przełomowe badania. Wymarłe gatunki wracają do życia

Według naukowców odkrycie to można nazwać przełomem. Dzieje się tak dlatego, że umożliwia przywracanie wymarłych gatunków zwierząt. Dotyczy to nie tylko tygrysów tasmańskich, ale także przyszłych mamutów włochatych. Wyniki tych analiz mogą również umożliwić odzyskanie RNA z wirusów pandemicznych.

Tygrys tasmański w muzeum w Sztokholmie

Emilio Marmora Sancheza, kierownik działu badań nad genomem

Tygrys tasmański w muzeum w Sztokholmie

„Do tej pory myśleliśmy, że w starych zbiorach muzealnych pozostało jedynie DNA, ale ten artykuł pokazuje, że możliwa jest również ekstrakcja RNA z tkanki” – powiedział profesor Andrew Pask z Uniwersytetu w Melbourne. życie. Dodał też, że obecnie istnieje szansa na stworzenie wysokiej jakości genomów (pełnej informacji genetycznej) wymarłych zwierząt.

Więcej materiału pod filmem

Tygrys tasmański może osiągnąć długość 110 centymetrów. wyginął około 90 lat temu

Tygrys tasmański nazywany jest także oposem. Był to największy na świecie mięsożerny torbacz. Te drapieżniki miały średnią długość ciała 110 cm i długość ogona około 50 cm. Ich waga zwykle przekraczała 30 kg. Początkowo zwierzęta te występowały w niemal wszystkich częściach Australii i liczyły około 2000 osobników. Kilka lat temu zawęzili swój zasięg do wyspy Tasmania. Przez coraz więcej osób, w tym wszystkich.

Obecność dingo w ekosystemie spowodowała problemy dla dingo i osadników, w wyniku czego na przestrzeni lat ginęła duża liczba dingo. Ostatni znany tygrys tasmański zdechł w zoo Hobart na Tasmanii w 1936 roku. Jeśli uda się go odrodzić, planuje się rozmnażanie gatunku na obszarach, na których wcześniej występował.

sos: „Badania genomu”/onetaSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *