Nowy gatunek łuskowca. Zespół nazwał go Manis mysteria


Grupa naukowców badających nielegalnie sprzedawane łuski przypadkowo odkryła nowy gatunek łuskowca. Zespół ekspertów nazwał go Manis Mysteria. Artykuł na ten temat ukazał się w poniedziałek 25 września w PNAS.

Do chwili obecnej znanych jest osiem gatunków łuskowców, z których cztery występują w Azji, a cztery w Afryce. Na te zwierzęta poluje się nielegalnie i sprzedaje je ze względu na jadalne mięso i charakterystyczne łuski przypominające zbroję, które według medycyny ludowej mają właściwości lecznicze.

Grupa naukowców badających łuski przemytu skonfiskowane w Hongkongu i chińskiej prowincji Yunnan w latach 2012–2019 przypadkowo odkryła dziewiąty nowy gatunek łuskowca.zespół go nazwał Tajemnica serca. Artykuł na ten temat ukazał się w poniedziałek 25 września w PNAS.

„Byliśmy bardzo zaskoczeni, ponieważ nie spodziewaliśmy się odkrycia nowego gatunku w skonfiskowanych łuskach” – napisał w e-mailu do CNN jeden z autorów badania, Jingyan Hu z Uniwersytetu Yunnan.

Zespół badawczy przeanalizował 33 próbki łusek z kilku różnych konfiskat. Pięć z nich przykleiło się do skóry zwierzęcia, a trzy do pazurów. Pozostałe próbki pobrano z pojedynczych łusek znajdujących się na ogonie, grzbiecie, brzuchu lub głowie łuskowca.

łuskowieczapas migawki

Genomika może pomóc chronić zagrożone gatunki

Kształt przechwyconych łusek początkowo sugerował, że należą one do jednego z czterech znanych gatunków łuskowców występujących w Azji. Jednak po dokładnej analizie DNA naukowcy odkryli, że odkryli zupełnie nowy gatunek.

„Odkrycie nowego ssaka to rzadkie wydarzenie” – powiedziała dr Allyn Wilder, genetyk z zoo w San Diego.

Jednym z ostatnich odkryć dokonanych za pomocą genomiki była identyfikacja nieznanego wcześniej gatunku orangutana w 2017 roku. „To nie jest bezprecedensowe, ale takie odkrycie jest niezwykle rzadkie” – powiedział Wilder, dodając, że odkrycia dotyczące łuskowców są przekonujące. Genomika to dziedzina biologii teoretycznej zajmująca się analizą genomu organizmu.

jeszcze niezbyt dobrze znane tajemnica sercaAle teraz, gdy ustalono, że istnieje, działacze na rzecz ochrony przyrody mogą pracować nad jego ochroną. „Odkrycie dziewiątego gatunku jest ważne” – zauważył Hu. „To odkrycie znacząco poszerza obecną wiedzę na temat różnorodności i ewolucji łuskowców” – dodał.

„ważne” gatunki

„Kiedy wymiera gatunek, traci się jego wyjątkową różnorodność biologiczną” – napisał Wilder w e-mailu. „Po odkryciu nowego gatunku łuskowca, który prawdopodobnie jest na skraju wyginięcia, i podjęciu dalszych badań nad jego zasięgiem, ekologią, historią życia i stanem ochrony, opracowane zostaną strategie ochrony specjalnie zapewniające przetrwanie tego gatunku. ” ona dodała.ponieważ tajemnica serca W porównaniu z innymi łuskowcami występuje niewielka zmienność genetyczna, a gatunek ten jest obecnie uważany za „enigmatyczny”.

Gatunki niezidentyfikowane, zwane także bliźniakami, są do siebie bardzo podobne i trudno je rozróżnić na podstawie morfologii. „Nowa możliwość identyfikacji gatunków łuskowców na podstawie badania ich łusek jest « dobrodziejstwem » dla naukowców zajmujących się ochroną przyrody” – napisał Wilder. „Rzadkie gatunki są często mylone z gatunkami pospolitymi” – mówi Wilder. – Dzięki zaawansowanej technologii DNA coraz lepiej potrafimy identyfikować tajemnicze gatunki – dodała.

Główne źródło zdjęć: zapas migawkiSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *