Ekspert: biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, ale pożyteczny


Zdjęcie biedronki azjatyckiej. Pixabay/Melanimerfeld

Zdjęcie biedronki azjatyckiej. Pixabay/Melanimerfeld

Chociaż biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym, zastępującym biedronkę rodzimą, tak naprawdę jest to pożyteczny owad, który żywi się między innymi: Mszyce – podkreśla prof. Jacek Twardowski, kierownik Katedry Entomologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, mówi: Jesienią owady te szukają miejsca na hibernację, szczególnie w mieszkaniach miejskich.

Profesor Twardowski zwrócił uwagę, że: Temat biedronek pojawia się zwykle raz w roku, jesienią. „A te owady, szukając miejsca na hibernację, siadają na oknach i nasłonecznionych ścianach i próbują wtargnąć do naszych mieszkań. Wtedy porozmawiamy o zarazie i opowiemy o sposobach pozbycia się biedronek. Jednak dyskomfort trwa tylko kilka dni. Szkoda, że ​​przez resztę roku nikt nie będzie o niej mówił. Bardzo przydatny do zjadania mszyc itp.– powiedział kierownik Katedry Entomologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Naukowcy podkreślili, że w Azji przedstawiciele tego gatunku znajdują schronienie pod kamieniami i w szczelinach skalnych.

„W naszym kraju instynktownie chowają się wewnątrz budynków, myląc je ze skalistymi wzgórzami. Pęknięcia w oknach to jedno z ich ulubionych miejsc.” – Powiedział. Dodał, że gdy biedronka azjatycka znajdzie miejsce na zimę, za tydzień lub dwa zniknie z pola widzenia polskich mieszkańców miast.

Profesor Twardowski podkreślał także: Biedronka – Choć może to być uciążliwe – Nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Tak, ukąszenia owadów są nieprzyjemne i mogą powodować zaczerwienienie i swędzenie, ale nie są tak agresywne, jak na przykład ukąszenie osy. ”Biedronki same nas nie atakują. Aby go przeżuć, trzeba go zmiażdżyć. Na przykład mogą ugryźć, gdy je złapiemy i zbliżymy do naszych rąk.. Nie jest to też niebezpieczne dla zwierząt, ale jeśli np. kot ugryzie kota, wydzielane przez kota toksyny mogą podrażnić przełyk” – wyjaśnił naukowiec.

W Polsce występuje 76 gatunków biedronek. Biedronki azjatyckie są koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego, ale mogą być również czarne z czerwonymi kropkami. Owad ten ma czarny nadruk w kształcie litery M z tyłu głowy i delikatny guzek na grzbiecie.

Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który zastępuje biedronkę rodzimą. „Ale w rzeczywistości są to pożyteczne owady”. – podkreślił profesor. Zwardowskiego.

Biedronka azjatycka została sprowadzona do Kalifornii w 1916 roku w celu ochrony upraw przed innymi owadami. W rezultacie owad ten zajmował prawie całą Amerykę Północną, Amerykę Południową i Afrykę. Został sprowadzony z Kanady do Europy w latach 80. XX wieku w nadziei na zwalczanie zarazy mszyc. W Polsce pierwszego osobnika zaobserwowano w Poznaniu w 2006 roku (PAP)

Autor: Piotr Doczekarski

z/

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *