Ekspert: biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, ale pożyteczny


Chociaż biedronka azjatycka jest gatunkiem inwazyjnym, zastępującym biedronkę rodzimą, tak naprawdę jest to pożyteczny owad, który żywi się między innymi: Mszyce – podkreśla prof. Jacek Twardowski, kierownik Katedry Entomologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, mówi: Jesienią owady te szukają miejsca na hibernację, szczególnie w mieszkaniach miejskich.

Profesor Twardowski zwrócił uwagę, że temat biedronek azjatyckich pojawia się zwykle raz w roku, jesienią. „A te owady, szukając miejsca na hibernację, siadają na oknach i nasłonecznionych ścianach i próbują wtargnąć do naszych mieszkań. Potem porozmawiamy o zarazie i opowiemy o sposobach pozbycia się biedronek. Ale dyskomfort trwa tylko kilka dni Przez resztę roku nikt się o tym nie mówi, a szkoda, bo jest to bardzo przydatne, np. do jedzenia mszyc” – mówi Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, kierownik katedry entomologii.

Naukowcy podkreślili, że w Azji przedstawiciele tego gatunku znajdują schronienie pod kamieniami i w szczelinach skalnych. „W naszym kraju instynktownie chowają się wewnątrz budynków, myląc je ze skalistymi wzgórzami. Jednym z ich ulubionych miejsc są pęknięcia w oknach” – powiedział. Dodał, że gdy biedronka azjatycka znajdzie miejsce na zimę, za tydzień lub dwa zniknie z pola widzenia polskich mieszkańców miast.

Profesor Twardowski podkreślił także, że choć biedronki są uciążliwe, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Tak, ukąszenia owadów są nieprzyjemne i mogą powodować zaczerwienienie i swędzenie, ale nie są tak agresywne, jak na przykład ukąszenie osy. „Biedronki same nas nie atakują. Na przykład trzeba je zmiażdżyć, żeby ugryźć, ale czasami gryzą, gdy je złapiemy i trzymamy w rękach. Jest to również niebezpieczne dla zwierząt. „Ale jeśli kot ugryzie, wydzielane przez kota toksyny mogą podrażniać przełyk” – wyjaśnił naukowiec.

W Polsce występuje 76 gatunków biedronek. Biedronki azjatyckie są koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego, ale mogą być również czarne z czerwonymi kropkami. Owad ten ma czarny nadruk w kształcie litery M z tyłu głowy i delikatny guzek na grzbiecie.

Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który zastępuje biedronkę rodzimą. „Ale tak naprawdę jest to pożyteczny owad” – podkreślił profesor. Zwardowskiego.

Biedronka azjatycka została sprowadzona do Kalifornii w 1916 roku w celu ochrony upraw przed innymi owadami. W rezultacie owad ten zajmował prawie całą Amerykę Północną, Amerykę Południową i Afrykę. Został sprowadzony z Kanady do Europy w latach 80. XX wieku w nadziei na zwalczanie zarazy mszyc. W Polsce pierwszego osobnika zaobserwowano w Poznaniu w 2006 roku (PAP)

Nauka Polska, Piotr Doczekalski

pdo/bar/Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *