Skąd w Ameryce wziął się tajemniczy „przedludzki” gatunek naczelnych?


Według naukowców Pierwszy naczelny Ameryki Północnej Mają około 55 milionów lat, przypominają dzisiejsze lemury i należały do ​​grupy Platyrrhini. Po nich „nagle” pojawił się inny prymas, Ekmowechashala (w języku siuksów „mały kot-człowiek”).

Ekumowechashala to wymarły ssak należący do rodziny naczelnych Adapidae. Ważył tylko około 2 kg. Naukowcy twierdzą, że gatunek ten mógł zajmować niszę ekologiczną podobną do tej zajmowanej obecnie przez szopy. Ale jak dotąd nie udało nam się zmieścić tych maleńkich stworzeń w większym stworzeniu. drzewo genealogiczne naczelnych.

– ze względu na swoją wyjątkową formę [Ekgmowechashali] Jego miejsce na drzewie ewolucyjnym ssaków jest przedmiotem kontrowersji i debaty, ponieważ reprezentują go jedynie pozostałości zębów, powiedziała Kathleen Rust z Uniwersytetu w Kansas.

Dodał: – Konsensus jest taki, aby sklasyfikować ten gatunek jako naczelny.Ale Czas jego wystąpienia i pojawienie się w zapisie kopalnym Ameryki Północnej jest dość niezwykłe. Pojawił się nagle w zapisie kopalnym Wielkich Równin, ponad 4 miliony lat po wyginięciu wszystkich innych naczelnych w Ameryce Północnej, około 34 miliony lat temu.

W ostatnich badaniach eksperci udokumentowali, że gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej. gatunek siostrzany Stworzenie odkryte wcześniej w Chinach.

– kiedy tam będziesz [w Chinach – red.] „Kiedy prowadziliśmy badania, nie mieliśmy pojęcia, że ​​znajdziemy krewnego tego dziwnego naczelnego z Ameryki Północnej, ale gdy tylko podnieśliśmy szczęki i na niego spojrzeliśmy, pomyśleliśmy: „Wow. Pomyślałem:„ To jest to” – stwierdził profesor. Chrisa Bearda z Uniwersytetu w Kansas.

Zespół naukowy zebrał znaczną ilość Dane morfologiczne Wyodrębniliśmy dwa gatunki i stworzyliśmy dla każdego drzewo ewolucyjne. W tym celu wykorzystano specjalne oprogramowanie i algorytmy rekonstrukcji filogenetycznej.

Badania to wykazały Istnieje ścisły związek ewolucyjny pomiędzy Ekumowechasharą z Ameryki Północnej a starożytnymi bogami Chin.. Dlatego też mówi się, że ten enigmatyczny naczelny z Ameryki Północnej jest gatunkiem „imigrantów”.

Naukowcy sugerują, że naczelne je przekraczają Cieśnina Beringa (Cieśnina między Ameryką Północną a Azją) Miliony lat przed pojawieniem się człowieka. Później osiedlili się w lasach Gór Skalistych. Naukowcy zastanawiają się jednak, w jaki sposób naczelne żyjące zazwyczaj w ciepłym lub bardzo ciepłym środowisku były w stanie (i chciały) przemierzać północne terytoria połamane lodem. Zastanawiam się, czy to prawda.

– Nasza analiza rozwiewa pogląd, że Ekumowechashara jest reliktem lub pozostałością po wczesnych naczelnych w Ameryce Północnej. Zamiast tego był to gatunek wprowadzony. Ewoluował w Azji i przeniósł się do Ameryki Północnej Rust wyjaśnił, że miało to miejsce w niezwykle zimnym okresie, być może podczas przeprawy przez Cieśninę Beringa.

We wczesnym miocenie, kiedy Ekumowetshahara zadomowiła się w Nowym Świecie, panowały tam ciepłe, wilgotne warunki, umożliwiające rozwój tropikalnych lasów deszczowych.Koniec tego gatunku jest przypieczętowany. długotrwałe ochłodzenie klimatu.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym dziennik ewolucji człowieka.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *