Pierwsze w historii zdjęcie gigantycznego szczura z Vangunu. Gatunek jest krytycznie zagrożony


Kamera-pułapka na wyspie Vangunu uchwyciła pierwszego w historii gigantycznego szczura, Uromis vica. Naukowcy obawiają się jednak, że gatunek ten prawie wyginął w wyniku działalności człowieka. Może to być jego pierwsze i ostatnie zdjęcie.

Vangan gigantyczny szczur (Uromis Vika) olbrzymi nadrzewny gatunek z rodziny gryzoni Mullidae. Szczura odkryto na wyspie będącej częścią wyspy New Georgia na Wyspach Salomona. Znajduje się pomiędzy Nową Gruzją a Ngatokae.Miejscowi mieszkańcy po prostu nazywają zwierzę załamanie. Po raz pierwszy odkryto je w 2015 roku, po latach poszukiwań. Szczur ten został opisany w 2017 roku.

Do tej pory wiedza o szczurach opierała się przede wszystkim na lokalnych opowieściach. Choć stworzono przybliżony wygląd stworzenia, Jego zdjęcie nigdy nie zostało zrobione. Ludzie opowiadali historie o gigantycznych szczurach, które wspinały się na drzewa i zębami łamały kokosy. Ponadto, Niektórzy twierdzą, że długość dochodzi do 5 metrów (Okazało się, że to nieprawda). Naukowcy nigdy wcześniej nie badali tych zwierząt, więc nie było jasne, czy te historie są prawdziwe i czy szczury w ogóle istnieją.

W 2017 roku zespół badaczy z Chicago Field Museum popłynął na wyspę, aby odkryć prawdę.Od tamtej pory Zaobserwowali kilka gigantycznych szczurów, schwytali kolejnego, pobrali próbkę skóry i przywieźli ją z powrotem do Chicago.. Wstępne badania wykazały, że gryzonie ważyły ​​prawdopodobnie średnio 1 kilogram i miały do ​​45 centymetrów długości, co czyni je około trzy do czterech razy większymi niż szczur brunatny lub szczur brunatny.

Analiza DNA próbki skóry Viki wskazuje, że był to szczur Z pewnością był to gatunek nieznany wcześniej. I tak go nazwał zespół Z powodu Uromisa. Po wielu nieudanych próbach zwierzę udało się wreszcie sfotografować w 2023 roku. Naukowcy zostawili w lesie fotopułapki z przynętą, która ich zdaniem przyciągnie ludzi.o swoim sukcesie pisali w magazynach „Ekologia i ewolucja”. Naukowcy podkreślili, że wygląd gryzonia był zgodny z relacjami naocznych świadków.

– Uchwycenie pierwszego w historii zdjęcia gigantycznego szczura Bangnu to bardzo pozytywna wiadomość dla tego mało poznanego gatunku – stwierdził w oficjalnym oświadczeniu Tyrone Lavery, główny autor badania i wykładowca biologii na Uniwersytecie w Melbourne w Australii.naukowcy to przyznają Zwierzę jest na razie nieuchwytne jak cień.. Według doniesień ostatni raz reprezentatywny okaz tego gatunku widziano około sześć lat temu, kiedy martwy okaz spadł z drzewa.

Zdjęcie gigantycznego szczura zrobione za pomocą kamery-pułapki / Zdjęcie: dr Tyrone Lavery

W poszukiwaniach badacze poprosili o pomoc lokalnych mieszkańców Zairazarządzają największym pozostałym obszarem dziewiczego lasu Vangunu. Ci ludzie mają także najgłębszą wiedzę na temat lokalnego ekosystemu. Dlatego pomogli ustawić fotopułapki w najlepszych możliwych lokalizacjach. Ostatecznie zespołowi badawczemu udało się zrobić 95 zdjęć szczurów, a po analizie okazało się, że było ich cztery.

– Wszystkie zdjęcia wykonano w nocy, a maksymalną aktywność szczurów zarejestrowano około północy – stwierdzili naukowcy w swoim badaniu. Przysmakiem, który zwabił gigantycznego gryzonia, był olej sezamowy. – To mogło być kluczem do sukcesu – badacze dodali, że poprzednie próby użycia masła orzechowego przyciągały tylko szczury tego samego gatunku. Brązowy szczur.

Choć udało im się pomyślnie sfotografować tego niezwykle rzadkiego olbrzyma, naukowcy wyrazili obawy co do stanu zwierzęcia. „Te zdjęcia zostały zrobione w krytycznych momentach” – napisali badacze. W trakcie badań odkryto, że Szczury Vungnu mogą wkrótce wyginąć. Dzieje się tak dlatego, że większość lasów na wyspie jest wycinana komercyjnie od wielu lat.

– Zezwolono na pozyskiwanie drewna na obszarach takich jak region Zaira. Naukowcy podkreślają, że jeśli podtrzyma się tę decyzję i dojdzie do wyrębu, z pewnością doprowadzi to do wyginięcia olbrzymiego szczura Bangnu. Lokalna społeczność odwołała się od tej decyzji. Naukowcy mają teraz nadzieję, że nowe zdjęcia Viki mogą mieć wpływ na uświadomienie decydentów problemu wymierania zagrożonych gatunków.

sos: ekologia i ewolucja

Szukasz więcej fascynujących informacji o świecie roślin i zwierząt, odkryciach archeologicznych i nieskończonym wszechświecie. Zapisz się do magazynu „National Geographic Polska”. Najnowsze oferty znajdziesz na tej stronie.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *