Ten gatunek uważano za wymarły od blisko 100 lat. Znaleziono go wśród afrykańskich wydm


Naukowcy z południowoafrykańskiej organizacji non-profit Endangered Wildlife Trust (EWT) i Uniwersytetu w Pretorii wykorzystali wyszkolone psy tropiące rasy border collie oraz technikę zwaną analizą DNA środowiska (eDNA), aby wyśledzić obecność tego małego i nieuchwytnego ssaka.Szczegóły podano w czasopiśmie. różnorodność biologiczna i ochrona.

Gatunek ten ostatni raz widziano w 1936 roku

Złoty kret De Wintona (kryptochloris wintoni) to niezwykle nieuchwytne stworzenia znane ze swojego lśniącego futra i podziemnego trybu życia. Są to małe ssaki, zwykle o długości około 10 centymetrów i wadze około 20 gramów, czyli mniej więcej tej samej wielkości co zwykła mysz. Kret ten jest przystosowany do życia pod ziemią, ma opływowy, cylindryczny korpus, głowę w kształcie klina i potężne kończyny z kopającymi pazurami. Jest ślepy, co jest powszechne wśród mieszkańców podziemi, i zamiast wzroku używa wyostrzonego zmysłu dotyku i wibracji, aby nawigować i polować na piaszczystych plażach.

Przeczytaj także: Nowy gatunek rekina.mają zęby podobne do ludzkich

W przeciwieństwie do innych gatunków kretów poruszają się po piasku płynnymi ruchami, nie wychodząc z tuneli. W połączeniu z ich wyjątkową wrażliwością na wibracje, która natychmiast ostrzega je o intruzach, te cechy sprawiają, że złote pieprzyki są niezwykle trudne do wykrycia.

Do poszukiwania złotego kreta naukowcy postanowili wykorzystać psy tropiące. Border collie o imieniu Jesse został wyszkolony w rozpoznawaniu zapachu pospolitego gatunku kreta. Kiedy zespół przybył na miejsce w Port Nolloth, ulewny deszcz odsłonił liczne nowe nory i ślady tych małych i nieuchwytnych ssaków. Jednak Jesse nic nie znalazł.

Naukowcy nie obserwowali tego gatunku od prawie 100 lat / Fot.Nicky Souness

Naukowcy zebrali ponad 100 próbek piasku do analizy DNA środowiska (eDNA). Technologia ta wykorzystuje zwierzęce DNA pozostawione wraz z komórkami skóry, włosami i odchodami. Porównując zebrane eDNA ze znanymi sekwencjami moli blisko spokrewnionych z kretem de Wintona, naukowcy ustalili, że próbka zawierała nieznany wcześniej gatunek. Potrzebne były jednak bardziej przekonujące dowody genetyczne, aby udowodnić, że był to złoty kret.

Przełom nastąpił, gdy inny zespół badawczy opublikował analizę DNA okazu kreta de Wintona przechowywanego w Muzeum w Port Nolloth, co pozwoliło EWT dopasować oryginalną próbkę Ta. Stwierdzono, że obie sekwencje pasują do siebie.

Przeczytaj także: Nowy gatunek chrząszcza ma dziwnie wyglądające narządy. Jak on wygląda?

Naukowcy odkryli coś, co wygląda na kwitnącą kolonię kretów złocistych de Wintona wokół Port Nolloth, a także dowody na istnienie innych rzadkich gatunków kretów złocistych, w tym kreta złocistego Van Zyla wykrytego w próbkach gleby.Cryptochloris zairi), niewidziany od 18 lat.

Obszar badań jest obecnie niechroniony i zagrożony ze względu na zabudowę i pobliskie wydobycie diamentów. Urzędnicy EWT mają nadzieję wykorzystać te dane do poprawy stanu ochrony siedliska kretów De Wintona i wykorzystać wyszkolone psy tropiące do lokalizowania dodatkowych populacji.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *