Mniej romantyczne oblicze jemioły. Gatunek rosnącym zagrożeniem dla miejskich drzew
Tysiące osób wywieziono z Poznania

Jemioła rośnie coraz bardziej, a arboryści nie mogą z nią walczyć. Koncentrują się na ochronie cennych drzew, bo nie da się chronić każdego drzewa. Rozprzestrzenianiu się jemioły sprzyja globalne ocieplenie – stwierdził w rozmowie z PAP arborysta, doktor inżynier. Marcin Kolasiński.

Doktor inżynier. W rozmowie z PAP Marcin Kolasiński z Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Drzew Owocowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powiedział, że rośnie liczebność jemioły, półpasożyta pobierającego wodę i sole mineralne z zaatakowanych drzew na zewnątrz. Zagrożenia dla gatunków miejskich. – Niestety, jemioła rośnie coraz liczniej i arboryści nie są w stanie z nią walczyć – – podkreślił.

– Jeśli drzewa w Twoim mieście zostaną zainfekowane jemiołą, a Ty nic nie zrobisz, niestety drzewa te będą stopniowo obumierać. Dlatego arboryści skupiają się na ochronie cennych drzew, takich jak drzewa duże, okazałe czy rzadkie. Niestety nie da się chronić wszystkich. Realistycznie rzecz biorąc, jesteśmy w tej chwili na przegranej pozycji – przyznał.

Skuteczne sposoby na walkę z jemiołą

Na pytanie, jak walczyć z jemiołą, najskuteczniejszą obecnie metodą było obcięcie gałęzi, na których rośnie półpasożytniczy krzew. – Jemioła ma tzw. odrosty, czyli odrosty rosnące wewnątrz drzew. Jeśli wytniesz krzak jemioły, odrosty pozostaną na drzewie, a krzak jemioły może odrosnąć w ciągu roku lub dwóch, dlatego należy odciąć całą gałąź. – powiedział Marcin Kolasiński.

Dodał, że ta metoda zwalczania jemioły może doprowadzić do zniszczenia drzewa, zwłaszcza jeśli występuje ona w pobliżu pnia lub na grubych gałęziach. – W takich przypadkach należy wyciąć krzak jemioły i zabezpieczyć miejsce, w którym rosła jemioła, np. czarnym włóknem rolniczym, aby zacienić tę część gałęzi. Z tego, co wiem, na przykład w Poznaniu, co roku wycina się w ten sposób tysiące krzewów jemioły. zauważył.

– Byłaby szansa na ograniczenie epidemii jemioły, gdyby odkryto chemiczne lub biologiczne sposoby jej zwalczania. Jednak „mechaniczne” usunięcie tego półpasożyta jest kosztowne. Należy wspiąć się na drzewo i usunąć z niego 20-30 krzaków, zacieniając każde wycięte miejsce. – zauważył naukowiec.

Podkreślił, że podejmowano już próby chemicznego zwalczania półpasożyta, ale zastosowane środki chemiczne wpłynęły na całe zainfekowane drzewo. – W Czechach przeprowadzane są nowe egzaminy. Jest to substancja chemiczna, która zapobiega zamykaniu się aparatów szparkowych, co powoduje wysychanie krzewu jemioły. Cóż, ten środek zaradczy jest obecnie w fazie badań. Rejestracja i uruchomienie zajmie kilka lat. przyznał.

Nie tylko jemiołuszki

– Jemioła jest dwupienna i kwitnie w bardzo nietypowym terminie, od lutego do początku marca, dlatego wyższe temperatury zimą stwarzają korzystne warunki do rozwoju owoców. Jest to jeden z czynników przyczyniających się do rozprzestrzeniania się jemioły i jest skutkiem globalnego ocieplenia. powiedział arborysta.

Dodał, że ptaki przenoszą jagody jemioły na inne drzewa. – Wcześniej jemiołuszki występowały tu jedynie w niewielkich ilościach. Zjadają jagody jemioły, czyszczą dzioby i przyczepiają je do gałęzi i gałęzi innych drzew. Jednak obecnie coraz więcej ptaków zamiast na zimę odlecieć na południe, zostaje w miastach. Zainteresowali się także owocami jemioły. Dlatego mamy większą grupę osób zasiewających jemiołę – podkreślał dr Kolasiński.

Przeczytaj także: Co będzie się liczyło w 2023 roku?

Jak zauważył, jemioła atakowała przede wszystkim drzewa iglaste, takie jak topole i wierzby, ale obecnie półpasożyt ten występuje na większości gatunków drzew, a jednym z nielicznych wyjątków jest dąb szypułkowy.
Na pytanie, jak szybko jemioła zabija zainfekowane drzewa, eksperci odpowiedzieli, że zależy to od gatunku. – Na zdrowej i nieuszkodzonej lipie przez kilka lat może rosnąć 20-30 krzewów, a drzewo sobie z nimi poradzi. Jednak w przypadku sosny już jeden lub dwa krzewy mogą spowodować śmierć całego drzewa. Powiedział.

sos:

Teraz samorządySzczegółowe informacje na temat samorządów lokalnych można znaleźć na stronie[Now Local Government]Jest na karcie.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce.

Edukacyjna seria Vocastów Energia z Morza nadawana przez Ørsted i TOK FM (19 kwietnia 2024 r.)Dobre nawyki dla rzek o żwirowym dnie (16 kwietnia 2024 r.)Ponad 100 miliardów euro na zieloną transformację w latach 2021–2027.Jak działa polityka spójności (2 kwietnia 2024 r.)Zakończyło się VI posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Funduszu Europejskiego dla Polski Wschodniej (28 marek w 2024 r.)Zielona Koalicja na rzecz Zdrowia – jakie są jej cele i strategie? (26 czerwca 2024)Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *