W Wigierskim Parku Narodowym odkryto nowy gatunek grzyba


Z tej okazji naukowcy nazwali park ich imieniem. Podkreśla to Lech Krzysztofiak, uczestnik badań tamtejszego Instytutu Edukacji Przyrodniczej.

To jest Plectosphaerella biglensis. Druga część nazwy pochodzi od Wigier. Dokładna obserwacja, zbadanie, opisanie i potwierdzenie, że jest to nowy gatunek, zajęła dwa lata. Dotyczy to nie tylko parków i Polski, ale całej nauki. To bardzo ważne odkrycie.

Lech Krzysztofiak twierdzi, że ten sukces może przynieść ludziom określone korzyści.

Istnieje taka możliwość Grzyb ten wytwarza kilka związków, które można zastosować w medycynie i nauce. Nie rozumiem tego. Dobrze jest zostać docenionym, ponieważ zaowocuje to przyszłymi badaniami. Był to ogromny sukces i szeroko rozumiane zaproszenie wszystkich naukowców do odwiedzenia nas. Zgłębiali tajemnice naszego środowiska. Jest tu jeszcze wiele do odkrycia.

Oprócz pracowników parku, w badaniach uczestniczyli głównie pracownicy Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a także naukowcy z Instytutu Botaniki i Zakładu Biologii PAN w Krakowie. Ochrony Roślin, Politechnika Bydgoska.

|. Czerwony: Kapu, Miku

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *