„Młode” tyranozaury to odrębny gatunek – nanotyranozaury


Naukowcy w „Fossil Research” piszą, że skamieniałość wzięta za niedojrzałego Tyrannosaurus rex to w rzeczywistości inny gatunek dinozaura.

Nowa analiza skamieniałości, wcześniej uważanej za młodego tyranozaura, dowodzi, że jest to kolejny gatunek z grupy tyranozaurów. Nanotyranozaury mają wąskie dolne szczęki, długie kończyny tylne i duże kończyny przednie.

Co ciekawe, kilkadziesiąt lat temu tak nazwano Nanotyrannus lancensis, czyli „Króla Krasnoludów”. Jednak później ustalono, że przedstawiał młodego Tyrannosaurus rex. Ostatnie badania potwierdziły, że jest to odrębny gatunek.

Pierwszą czaszkę nanotyranozaura odkryto w 1942 roku w Montanie (USA). Od tego czasu toczy się debata nad tym, czy był to odrębny gatunek, czy młody Tyrannosaurus rex.

Nick Longlich z Uniwersytetu w Bath (Wielka Brytania) i Evan Thomas Saitta z Uniwersytetu w Chicago (USA) uważają, że karzeł był odrębnym gatunkiem. Swoje wnioski oparli na analizie słojów w kościach dinozaurów.

Można zauważyć, że im bliżej zewnętrznej strony kości, tym pierścienie są ściślej upakowane. Oznacza to, że tempo wzrostu kości zwierzęcia stopniowo maleje.

Naukowcy twierdzą, że wzór wzrostu kości sugeruje, że w chwili śmierci zwierzę było dorosłe.

Z badań opisanych w Fossil Research wynika, że ​​nanotyranozaur ważył od 900 do 1500 kg i mógł mieć 5 metrów długości. Odpowiada to około 15 proc. Był mniej więcej wielkości Tyrannosaurus rex i ważył ponad 8 ton. (PAPKA)

KRX/bar/Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *