Nowy gatunek chrząszcza stwierdzony w Roztoczańskim Parku Narodowym [ZDJĘCIA, WIDEO]


Chrząszcz zwyczajny to nowy gatunek chrząszcza odkryty w Parku Narodowym Rostoce. Ten niewielki, brunatny chrząszcz występuje licznie w Rezerwacie Bukowa Gura.

– To bardzo rzadki gatunek, który żyje w martwych drzewach – mówi dr Zbigniew Maciejewski z RPN. – Gatunek ten uznawany jest za rodzaj lasu pierwotnego, czyli takiego, który nie został zmodyfikowany przez człowieka, w którym zachowane jest przetrwanie martwych drzew, czyli środowisko niezbędne do ich rozwoju. Oprócz tego gatunku podczas monitoringu możemy spotkać takie gatunki jak Peltis glossa, który jest także gatunkiem lasów pierwotnych oraz Lacon lepidopterus, który jest gatunkiem bardzo, bardzo rzadkim, zaliczanym również do gatunków lasów pierwotnych.

Przeczytaj: Kontrowersyjne przejścia dla pieszych bez poprawek.Brak zgody konserwatora zabytku

Gąsienica jest gatunkiem chronionym i znajduje się w Czerwonej Księdze Fauny Polskiej, rejestrze gatunków zagrożonych. Chrząszcz ten jest chroniony tylko w czterech miejscach w Polsce: Białowieskim Parku Narodowym, Babiogórskim Parku Narodowym, Roztockim Parku Narodowym i Świętokrzyskim Parku Narodowym.

AP/opr.WM

Foto i wideo: Zbigniew Maciejewski, RPNSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *