Do Orientarium Zoo Łódź przyjechał zagrożony gatunek. To koziorożce syberyjskie [ZDJĘCIA]: ŁÓDŹ.PL


Stado samic koziorożca syberyjskiego przybyło do Zoo Orientarium w Łodzi. Można je zobaczyć na świeżym powietrzu w wybiegu dla makaków japońskich.

Koziorożec syberyjski to duże i silne zwierzę. – Samce osiągają długość do 110 centymetrów i wagę do 130 kilogramów. Samice tego gatunku są znacznie mniejsze, zwykle ważą nie więcej niż 40 kilogramów. Zwierzęta te wyróżniają się bardzo długimi, gęsto zakręconymi rogami, których długość u samców wynosi 100-148 cm, natomiast u samic rogi są znacznie cieńsze i krótsze, do 38 cm – mówi pedagog Orientarium Zoo Łódź.

Koziorożec – gatunek odporny na ekstremalne warunki

Koziorożec syberyjski zamieszkuje góry Azji Środkowej do 5000 metrów nad poziomem morza, żyjąc na stromych zboczach gór powyżej linii drzew.

Koziorożce te żywią się głównie trawami i ziołami rosnącymi wysoko w górach. Zwierzęta te są bardzo odporne na głód i nie wychodzą zimą do lasu w poszukiwaniu pożywienia, lecz zadowalają się roślinami ukrytymi pod śniegiem. Życie w tych niezwykle trudnych warunkach sprawia, że ​​zasięg występowania koziorożca nie pokrywa się w znacznym stopniu z zasięgiem innych zwierząt kopytnych, dzięki czemu nie ma tu konkurencji o pożywienie.

Jak żyje koziorożec syberyjski?

Koziorożec syberyjski żyje w stadach, a ich liczebność waha się od kilku do kilkudziesięciu osobników. Do tej grupy zaliczają się kobiety i dzieci. Samce przyłączają się do stada jedynie w okresie godowym, a przez resztę roku żyją w małych, samotnych stadach. Najstarsze samce nie biorą już udziału w rozrodzie i żyją samotnie.

W przypadku zagrożenia młode osobniki skrzeczą, dorosłe osobniki wydają dźwięk przypominający gwizdek. Zaniepokojone w ten sposób stado ucieka, starając się nie stracić z oczu napastnika na stromym zboczu.

Orientarium Zoo Łódź adoptuje zagrożone gatunki

Ludzie polują na koziorożce syberyjskie dla ich mięsa i skóry i zdobywają wyjątkowe trofea w kształcie imponujących rogów. W warunkach naturalnych średnia długość życia tych zwierząt wynosi 8-9 lat, a do 17 lat. W ogrodach zoologicznych okres ten sięga 20 lat.

Nowe gatunki można oglądać codziennie od 9:00 do 17:00, kiedy otwarte jest Orientarium (ogrody zewnętrzne otwarte do 15:30).

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *