Koziorożce syberyjskie – nowy gatunek w łódzkim Orientarium


Koziorożec syberyjski – nowy gatunek w łódzkim Orientarium

Do łódzkiego ogrodu przybyło stado samic koziorożca syberyjskiego. Można je zobaczyć na świeżym powietrzu w wybiegu dla makaków japońskich.

– Koziorożec syberyjski to duże i silne zwierzę. Samce osiągają długość 110 centymetrów i wagę 130 kilogramów. Samice tego gatunku są znacznie mniejsze, zwykle ważą nie więcej niż 40 kilogramów. Zwierzęta te wyróżniają się bardzo długimi, gęsto zakręconymi rogami, których długość u samców wynosi 100-148 cm, natomiast u samic rogi są znacznie cieńsze i krótsze, do 38 cm – mówi pedagog Orientarium Zoo Łódź – mówi pedagog Piotr Tomasik.

Koziorożec syberyjski – Tolerancja na ekstremalne warunki

Koziorożec syberyjski żyje w górach Azji Środkowej do 5000 metrów nad poziomem morza, spędzając większość życia na stromych zboczach gór powyżej linii drzew. Koziorożce te żywią się głównie trawami i ziołami rosnącymi wysoko w górach. Zwierzęta te są bardzo odporne na głód i nie wychodzą zimą do lasu w poszukiwaniu pożywienia, lecz zadowalają się roślinami ukrytymi pod śniegiem.

Zasięg koziorożca nie pokrywa się zasadniczo z zasięgiem innych zwierząt kopytnych, więc nie ma konkurencji o pożywienie.

zagrożone gatunki

Koziorożec syberyjski żyje w stadach, a ich liczebność waha się od kilku do kilkudziesięciu osobników. Do tej grupy zaliczają się kobiety i dzieci. W warunkach naturalnych średnia długość życia tych zwierząt wynosi 8-9 lat, a do 17 lat. W ogrodach zoologicznych okres ten rozciąga się do 20 lat.

Przeczytaj także: Wypadek na DK74 w Dombrowce. 1 osoba rannaSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *