Nowo odkryty gatunek dinozaura zaskakuje naukowców


Tekst zawiera linki reklamowe od partnerów

Nowo odkryty gatunek, nazwany Ceoptera evansae, żył w okresie środkowojurajskim, około 170 milionów lat temu. Odkrycie pokazuje, że grupa latających gadów, do której należy septera, jest bardziej zróżnicowana i istnieje na Ziemi dłużej, niż wcześniej sądzono.

„Coleoptera pomogła nam zawęzić ramy czasowe niektórych kluczowych wydarzeń w ewolucji latających gadów” – mówi główny autor badania, profesor Paul Barrett z Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej. — Jego pojawienie się w środkowojurajskiej Wielkiej Brytanii było całkowitym zaskoczeniem, gdyż większość jego krewnych pochodziła z Chin. Pokazuje to, że zaawansowana grupa gadów latających, do której należy, pojawiła się wcześniej, niż sądziliśmy i szybko uzyskała niemal globalną dystrybucję.

Ten nowy gatunek został opisany na podstawie skamieniałości odkrytych na wyspie Skye w Szkocji. Skamieniałości pterozaurów składają się z częściowych szkieletów obejmujących ręce, skrzydła, nogi i część kręgosłupa. Ponieważ większość kości była całkowicie uwięziona w skale, naukowcy do zbadania jej wykorzystali tomografię komputerową.

Nowo odkryty szkielet pterozaura

Foto: Muzeum Historii Naturalnej, Londyn

Nowo odkryty szkielet pterozaura

Główna autorka badania, paleontolog dr Liz Martin-Silverstone z Uniwersytetu w Bristolu, podkreśla znaczenie okresu, w którym pojawiły się chrząszcze.

„To przybliża nas o krok do zrozumienia, kiedy i gdzie wyewoluowały bardziej zaawansowane pterozaury.

Interesujesz się nauką i kosmosem?W tej sytuacji warto rozważyć zakup teleskopu:Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *