Odkryli zupełnie nowy gatunek. Jego wygląd przykuwa uwagę


Jak podaje strona internetowa IFL Science, u wybrzeży wysp Ogasawara, około 460 km od Tokio, zaobserwowano nowy gatunek meduzy. Meduzę zaobserwowano i schwytano na głębokości 812 metrów.

Meduza Świętego Krzyża Imię Jerzy wywodzi się od jej wyjątkowego wyglądu. dziurawiec zwyczajnyJak sugeruje jego oficjalna nazwa, ma galaretowate ciało przypominające parasolkę i krwistoczerwony brzuch (patrząc z góry). Przypomina krzyż św. Piotra.Jerzy. W porównaniu do innych meduz żyjących na podobnych głębokościach, dziurawiec zwyczajny Jest niewielka, ma około 10 cm średnicy.

Gatunek ten bardzo różni się od wszystkich odkrytych do tej pory meduz głębinowych. – zwraca uwagę Andre Morandini, profesor zoologii na Uniwersytecie w São Paulo, który odpowiada za badania nad nowym gatunkiem. – Ta jest stosunkowo niewielka, podczas gdy inne meduzy żyjące w tego typu środowisku są znacznie większe. Dodał, że jego jasnoczerwony brzuch jest prawdopodobnie związany z przechowywaniem żywności.

Uważa się, że czerwony kolor pomaga meduzie ukryć zdobyty pokarm przed drapieżnikami. Jest to ważne, biorąc pod uwagę fakt, że większość diety tych stworzeń składa się z organizmów bioluminescencyjnych, które emitują światło w głębinach morskich. Dlatego odwłok ma na celu zmniejszenie połysku jedzenia i ochronę meduzy.

Pozostała część artykułu znajduje się pod filmem

gatunek odkryty dziurawiec zwyczajny Jak wyjaśnia IFL Science, charakteryzuje się specyficznymi strukturami sensorycznymi zwanymi loparis. Znajdują się one w dwóch miejscach: na końcu i na dole „parasolki” meduzy. Jest to kolejny element wyróżniający, odróżniający nowy gatunek od organizmów podobnych, w tym także należących do jego rodziny. Semaostomeidae.Sugeruje to zespół badaczy dziurawiec zwyczajny Blisko rzadkich meduz Urumowate.

nowy gatunek meduzy
nowy gatunek meduzy© Zootax

Naukowcy wyjaśniają również, że ciało meduzy ma macki zawierające cnidocyty. Komórki wyspecjalizowane w wytwarzaniu toksyn. Ma to na celu schwytanie ofiary i podkreśla, jak to zrobić. S. Rolnik Rozpraw się ze światem wody.

Być może meduzy skrywają sekret cenniejszy niż całe bogactwo mineralne, jakie można wydobyć z tego miejsca. – podkreśla Morandini. Ponadto naukowcy podkreślają, że badanie tych gatunków jest ważne dla zrozumienia różnorodności biologicznej morza. Dalsze badania tej i innych meduz pomogą nam lepiej zarządzać środowiskiem morskim i chronić je przed potencjalnymi zagrożeniami zewnętrznymi.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej PolskiSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *