W Europie odkryto nieznany gatunek pterozaura. Nie powinno go być w tym kraju


Prawie 170 milionów lat temu pterozaury, skrzydlate gady, przeleciały nad wyspą Skye w Szkocji. To duże zaskoczenie dla naukowców. W tamtym czasie uważano, że występują one tylko na obszarach dzisiejszych Chin.

Teraz nie widać go już na niebie latająca jaszczurkaPonieważ tak naukowcy nazywają gady, które wędrowały po niebie miliony lat temu. Ich nazwa pochodzi od połączenia greckich słów. pteron – skrzydło I Sauros – Jaszczurka.Pterozaury należą do rzędu latający smok.żyją ok. 230 milionów do 65,5 milionów lat temuczyli od triasu do kredy.

Niedawno ogłosili to naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej, Uniwersytetu w Bristolu, Uniwersytetu w Leicester i Uniwersytetu w Liverpoolu. Odkryto nowy gatunek pterozaura.gonili go wśród skamieniałości Znalezione w Wyspa Skye w zachodniej Szkocji. Ich wnioski opublikowano w czasopiśmie Journal of Vertebrate Paleontology.

Ten nowy pterozaur należy do kladu pterozaurów Darwinoptera. Termin „klad” odnosi się do grupy organizmów mających wspólnego przodka. Obejmuje to wszystkie grupy potomne wywodzące się z niego.

Część szkieletu nowego gatunku pterozaura. Widoczny obszar ramienia, część skrzydła i kręgosłupa/zdjęcie.Dyrektor Muzeum Historii Naturalnej

Odkrycie skamieniałości pterozaurów w Szkocji pokazuje, że klad ten był dość duży bardziej zróżnicowane, niż wcześniej sądzono. Trwało to ponad 25 milionów lat. Czyli od drugiej połowy wczesnej jury do jej końca.Według naukowców to odkrycie stanowi podstawę Nowy, bardziej złożony model wczesnej ewolucji pterozaurów.

paleontolog Rzadko napotykają skamieniałości Pterozaury środkowej jury.Jeśli ci się uda, pozostawisz po sobie dziedzictwo. Zwykle niekompletne i komplikują próby zrozumienia ewolucji.

Tymczasem najnowsze odkrycia w Szkocji udowodniły, że obecne są wszystkie główne jurajskie klady pterozaurów. Wyewoluował na długo przed końcem okresu wczesnej jury. Więc na pewno wcześniej Myślałem o tym wcześniej. Odkrycie pokazuje również, że pterozaury wraz z dinozaurami przetrwały do ​​późnego okresu jurajskiego, by ostatecznie wyewoluować we współczesne ptaki.

Nazwany nowy gatunek Theoptera Evansae. Słowo „ceoptera” pochodzi od szkockiego (gaelickiego) słowa „cheò”, oznaczającego mgłę. Jest to nawiązanie do popularnej gaelickiej nazwy wyspy Skye, Eilean a' Cheò. wyspa mgły. Druga część słowa pochodzi od łacińskiego słowa ptera, oznaczającego skrzydło.

Nazwa gatunku „Evansae” została wybrana celowo. Brawo dla profesora.Susan E. Evans Chcielibyśmy jej podziękować za wieloletnie badania paleontologiczne, szczególnie na wyspie Skye.

– Jego pojawienie się zaobserwowano w Wielkiej Brytanii w okresie środkowej jury. kompletne zaskoczenieponieważ Większość jego najbliższej rodziny pochodzi z Chin.Odkrycie to wskazuje, że należy on do zaawansowanej grupy gadów latających pojawił się pierwszyszybciej niż myślałem rozprzestrzenił się niemal na cały świat – profesor Paul Barrett z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie komentuje swoje ustalenia.

Szczątki to częściowo zachowany szkielet pojedynczego osobnika, łącznie z częściami. skrzydła, nogi, kręgosłup. Wiele kości jest zakopanych w skałach i nie można ich zobaczyć gołym okiem.naukowcy je badali Tomografia komputerowa – wykorzystuje tomografię komputerową.

Pterozaury osiągały bardzo różne rozmiary w zależności od gatunku. Szacuje się, że szerokość ich skrzydeł Wahało się od od 1 do 11 metrów.Najlepiej ze Szkocji Karzeł.Minimalny zasięg wynosił do 1,5 m. Mniej więcej tej wielkości jest najmniejszy żyjący bocian.

Doktor Liz Martin-Silverstone, paleontolog z Uniwersytetu w Bristolu i główna autorka artykułu, stwierdziła, że ​​czas pojawienia się nowo odkrytego okazu był jednym z najważniejszych momentów w ewolucji pterozaurów najważniejsze momenty w ewolucji pterozaurów.Stamtąd my Najmniej zachowanych okazów.To odnosi się do najważniejsze odkrycia.

To przybliża nas o krok do zrozumienia Kiedy i gdzie ewoluował? Naukowcy podkreślili, że był to bardziej zaawansowany pterozaur.

Źródła: Journal of Vertebrate Paleontology, Jura Park Bautów

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *