Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia; nazwano go na cześć Kopernika


Naukowcy odkryli nowy gatunek liliowca, który odkryto 170 milionów lat temu i nazwali go Copernicrinus zamori na cześć Mikołaja Kopernika. Organizmami pochodzącymi z Afryki Północnej były szkarłupnie. Zostało to opisane w Journal of Palaeogeography.

Liliowce są mniej znanym krewnym rozgwiazdy. Należą do szkarłupni wraz z ogórkami morskimi (ogórkami), wężami kruchymi i jeżowcami (szkarłupnia). Szkarłupnie to bardzo wyjątkowe zwierzęta morskie.

„Badane przez nas liliowce żyły w ciepłych oceanach otoczonych koralowcami, małżami i ślimakami około 170 milionów lat temu.” „Podobnie jak inne liliowce, miał pięciokrotną symetrię ciała” – mówi jeden z autorów badania. Bartosz J. Płachno, Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„To bardzo stara grupa zwierząt, która przetrwała do dziś. Były okresy w historii Ziemi, kiedy tych gatunków i rodzajów było wiele, a były one nawet na tyle ważne, że utworzyły skały. Potem nastąpiło wymieranie i tylko kilka Do dziś przetrwały liliowce z łodygami, natomiast liliowce bez łodyg często zamieszkują rafy koralowe” – mówi profesor o liliowcach. Płachno.

Zwierzę badane przez zespół polsko-algierski tak bardzo różni się od wszystkiego, co było wcześniej znane, że dla jego opisu stworzono nowe nazwy gatunkowe i rodzajowe. nazwa: Kopernik Zamora – Honoruje astronoma Mikołaja Kopernika i hiszpańskiego badacza, który badał ewolucję kopalnych szkarłupni. Samuela Zamory Iranzo.Ten nowy gatunek należy do tajemniczej i mało znanej rodziny. Thiorilichlinidae.

Znalezisko odkryto w Jebel Keldacha na Saharze Zachodniej w północno-zachodniej Algierii. Okazy powstałe na podstawie opisu nowego rodzaju i gatunku znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

Zwierzę było małe. Największy zbadany fragment szkieletu miał ponad 2 mm długości. Miał prawdopodobnie kilka centymetrów długości.

Profesor Plakhno podkreśla, że ​​skamieniałości liliowców rzadko kiedy udaje się zachować w całości. „Kiedy takie zwierzę umiera, jego szkielet rozpada się na małe kawałki, które naukowcy później próbują ułożyć w całość jak puzzle i przeanalizować” – mówi.

W badaniach wziął także udział dr Hub, geolog z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Marcin Krajewski oraz naukowcy z trzech algierskich uniwersytetów: Mustafa Stambouli University w Masqara, Abu Bekr Belkaid University w Tlemcen i Mouloud Mammeli University w Tizi Ouzou. Kierownikiem zespołu był profesor. Mariusz A. Salamon, Uniwersytet Śląski w Katowicach, dr hab.

Nowy gatunek opisano w czasopiśmie naukowym „Journal of Palaeogeography”.

Krewny skamieniałej lilii morskiej nadal żyje na rafach koralowych i nazywany jest comaris. „Dojrzałe osobniki nie mają łodyg i potrafią się poruszać, wspinać się na koralowce, a w razie ataku odpłynąć. Są aktywne przede wszystkim w nocy, a w ciągu dnia chowają się w szczelinach rafy” – twierdzą badacze z Uniwersytetu Jagiwonia.

To nie pierwsze odkrycie skamieniałości szkarłupni przez dr Pławuno i jego współpracowników. W 2022 roku poinformowali o odkryciu starożytnego krewnego dzisiejszej rozgwiazdy, któremu nadano imię Aucyklinit Zełenski (nazwany na cześć prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego). To zwierzę miało 10 ramion. Około 150 milionów lat temu żyli na dnie oceanu. (PAPKA)

zrobię to/Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *