COP 14 pod znakiem 14 gatunków
Chilijski pelikan

Podczas COP14 (1)Załącznik do Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikiej fauny Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikiej fauny, CMS) Dodano 14 nowych gatunków i podgatunków zwierząt. Spotkanie odbyło się w Samarkandzie (Uzbekistan). Po złożeniu raportu o stanie ptaków wędrownych do Załącznika I listy CMS dodano dziesięć nowych wpisów.

  • ryś bałkański,
  • Batronos,
  • populacja delfinów w Morzu Bałtyckim,
  • Pelikan chilijski,
  • Mageranuka,
  • Populacja sępa brodatego z Afryki Południowej
  • rekin piaskowy,
  • Cybatos semiculus (rodzaj ryby chrzęstnej) z Morza Śródziemnego,
  • śródziemnomorski aetomylaeus bovinus,
  • rhinoptera marginalata (rodzaj płaszczki) żyjący w Morzu Śródziemnym.

Choć planowane zmiany dają nadzieję na poprawę obecnej sytuacji, będą wymagały odpowiedniego finansowania. Warto jednak wspomnieć, że stan niektórych gatunków znajdujących się na liście CMS ulega poprawie. Świetnym przykładem skutecznych działań w tym regionie jest ratowanie zagrożonej populacji saigi, antylopy stepowej w Kazachstanie. Kolejnym sukcesem było ograniczenie o 91% działalności kłusowników na Cyprze, gdzie ptaki wędrowne łapane są w sieci i pułapki.

Prezydent COP 14 Aziz Abdukhakimov podkreślił, że motto konferencji „Natura nie ma granic” to nie tylko odważne stwierdzenie, ale także „konieczność i odpowiedzialność”. Wspomniał także o zaangażowaniu Uzbekistanu we współpracę na rzecz ochrony ptaków wędrownych.

Na posiedzeniu podjęto także uchwałę(2)nalega, aby strony CMS nie wspierały górnictwa głębinowego do czasu, aż społeczność naukowa opublikuje informacje na temat jego wpływu na gatunki ptaków wędrownych.

Dominica Gras: Koordynator redakcyjny

notatka

1/ COP to Konferencja Stron, spotkanie Stron różnych konwencji sponsorowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. COP 14 nie należy mylić z konferencją klimatyczną Organizacji Narodów Zjednoczonych. O poprzednim klimatycznym COP pisałem tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/COP28-dubaj-nadzieje-podsumowanie-ustalenia-unfccc-14503.html
2/ Projekt rezolucji w sprawie niedawnej decyzji Norwegii o rozpoczęciu wydobycia głębinowego w Arktyce
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/14657-komisja-europejska-gornictwo-glebinowe.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce.

Raport ONZ: Prawie połowa ptaków wędrownych jest zagrożona wyginięciem (13 lutego 2024 r.)Małopolska: Inwestycja Poland Waters o wartości 56 mln zł (23 stycznia 2023 r.)Prokuratura stawia zarzuty prezesowi spółki, która wybudowała osiedle mieszkaniowe w pobliżu Rezerwatu Wosiowe-Bwota (6 grudnia 2021 r.)Eksperci z UW: Z perspektywy zmian klimatycznych naturalizujmy krajobrazy, przywracajmy lasy i dbajmy o zasoby wodne (6 września 2021)Dzieci są grupą najbardziej narażoną na skutki zmian klimatycznych (2 września 2021 r.)Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *