To pierwsze zdjęcie ptaka, który uznawany był za zaginiony gatunek. Nie widziano go od prawie 20 lat


Naukowcy z Teksasu dokonali zaskakującego odkrycia. W Demokratycznej Republice Konga odkryto gatunek ptaka uważany za wymarły od 20 lat.

żółty emblemat (Prionops Alberti) to gatunek ptaka z rodziny Bangidae. Prawie całe ciało jest czarne, z bladożółtymi piórami na głowie. przypominają hełmy.należy do rodzaju prionopsistnieje w sumie 7 do 8 gatunków. Występuje wyłącznie w Afryce Subsaharyjskiej. Rodzaj został po raz pierwszy zdefiniowany w 1816 roku przez francuskiego ornitologa Louisa-Jeana-Pierre'a Vieillo w publikacji „Analytics of New Birds”. Badacze wyznaczyli Kibanatosakę jako gatunek reprezentatywny (P. Pióro).

nasionko P. Alberti Potwierdzono to dopiero w 1933 roku. Odkrycia dokonał belgijski ornitolog Henri Schouteden. Zwierzę nagrał podczas pracy w Muzeum Konga w Belgii. Czubaty czubaty to bardzo rzadki ptak. Gatunek endemiczny dla tego obszaru.

Kilka lat temu Amerykańskie Towarzystwo Ochrony Ptaków rozpoznało żabę czubatą. „Zagubione ziarno” To dlatego, że nikt go nie widział od prawie 20 lat. Naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w El Paso postanowili udać się do Demokratycznej Republiki Konga w poszukiwaniu tego maleńkiego stworzenia. Podczas trwającej ponad półtora miesiąca wyprawy udało im się dotrzeć w góry Itombwe. Zdjęcie czoła po raz pierwszy od 20 lat.

Zespół badawczy przesłał zdjęcia do Amerykańskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Doktor Cameron Ratt dokładnie je zbadał i przeanalizował i doszedł do wniosku, że ptak na zdjęciu to rzeczywiście ten ptak. P. Alberti. – Spotkanie z tym ptakiem było niesamowitym przeżyciem. „Wiedzieliśmy, że mogą się tu pojawić zwierzęta, ale nie byliśmy przygotowani na to, jak spektakularnie i niepowtarzalnie wyglądały” – powiedział dr Michael Harvey, ornitolog z Uniwersytetu w El Paso.

W wyprawie uczestniczył także dr Eli Green Baum, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie w Teksasie. W skład zespołu wchodzili także ornitolog Matt Brady i grupa kongijskich badaczy z Centrum Badań Nauk Przyrodniczych. Także: dr Chifundera Kusamba, pan Robert Kisungu Byamana, pan Chance Bahati Muhigirwa.

Naukowcy poinformowali: Aby dotrzeć do miejsca, w którym znaleźliśmy ptaka, musieliśmy przejść aż 120 kilometrów. Zespół odkrył zaginione zwierzę podczas eksploracji lasu mglistego u podnóża góry. – Ptaki były bardzo hałaśliwe i gromadziły się w środku lasu – powiedział profesor. Harvey'a.

– Ptak ten występuje endemicznie na zachodnich zboczach Wielkiej Rift Valley w Afryce Środkowej. Region jest w dużej mierze niedostępny ze względu na wojnę i problemy bezpieczeństwa, ale w ostatnich latach jego zwiedzanie stało się łatwiejsze – dodali naukowcy. Zespół o tym poinformował Podczas całej wyprawy w trzech lokalizacjach zastaliśmy około 18 ptaków.

– Rodzi to nadzieję, że być może gatunek ten nadal występuje we względnie zdrowych, niezagrożonych populacjach w odległych lasach regionu. Nadal jednak będzie prowadzone wydobycie i pozyskiwanie surowców oraz wycinanie lasów na cele rolnicze. Populacje tych ptaków mogą mieć kłopoty. Prowadzimy rozmowy z innymi badaczami i grupami zajmującymi się ochroną przyrody na temat dalszych wysiłków na rzecz ochrony tego obszaru – dodał ornitolog.

Co ciekawe, ponowne odkrycie żółtoczuby nie było jedynym sukcesem drużyny z El Paso.badaczom udało się to odkryć Hematogaster leptis stawowy – rodzaj żaby Stawonogi. Płaz ten również uznano za gatunek zaginiony, gdyż nie widziano go od lat pięćdziesiątych XX wieku.

Źródło: Uniwersytet Teksasu w El Paso.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *