Amazonia. W dżungli odkryto nowy gatunek anakondy Eunectes akayima


Zespół naukowców z Uniwersytetu w Queensland odkrył w dżunglach Ekwadoru nowy gatunek anakondy, Unectes acaima. Jest to jeden z największych, najcięższych i najdłuższych węży na świecie. Profesor Brian Fry, jeden z odkrywców, powiedział: „Ostatecznie rozmiar tego wspaniałego stworzenia był niesamowity”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland odkryli wcześniej nieudokumentowany gatunek anakondy olbrzymiej. Eunectes Achaima. Zespołem kierował biolog profesor Brian Fry.ekspertom się udało SZłapaliśmy i zbadaliśmy kilka okazów tych gadów znalezionych w regionie Bameno na terytorium Vaifaili Huaorani w Ekwadorze. Artykuł na ten temat ukazał się w połowie lutego w czasopiśmie Diversity.

„Nasz zespół został zaproszony przez Huaorani do pobrania próbek uważanego za największego istniejącego gatunku anakondy na świecie” – powiedział profesor Fry. – Rdzenni myśliwi zabrali nas na 10-dniową wyprawę do dżungli w poszukiwaniu węży, które uważają za święte. W końcu wielkość tych wspaniałych stworzeń była niesamowita. Biolog dodał, że jedna z kobiet miała 6,3 metra wzrostu.

gigantyczna anakonda

Brian Fry powiedział, że istnieją niepotwierdzone doniesienia Waorani o innych anakondach na tym obszarze, które osiągały długość ponad 7,5 metra i wagę pół tony.

Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Queensland Eunectes Achaima Oddzielony od anakondy zielonej ((wyłącz mysz) Około 10 milionów lat temu. Gatunki te różnią się genetycznie o 5,5%.

– To dość duża różnica genetyczna. Według Frye'a różnica między ludźmi i szympansami wynosi tylko 2 procent. „To odkrycie jest kamieniem milowym w mojej karierze” – podkreślił biolog.

Profesor Fry powiedział, że Amazonia w dalszym ciągu stoi w obliczu alarmujących zagrożeń ekologicznych. „Wylesianie w dorzeczu Amazonki w wyniku ekspansji rolnictwa spowodowało utratę szacunkowo 20–31 procent jego siedlisk” – stwierdził. Dodał, że ten wyjątkowy ekosystem wciąż kryje wiele tajemnic i należy go chronić.

Główne źródło zdjęć: zapas migawkiSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *