CNN: W Amazonii odkryto nowy gigantyczny gatunek węża


zespół naukowców Queensland w Australii, dokąd udał się Amazonia W Ekwadorze na zaproszenie plemienia Huaoraniposzukaj tam on mówi, „krążyły pogłoski, że jest największy na świecie”.Nieznany wcześniej gatunek nazwany przez naukowców Anakonda zielona Kita (Eunectes akayima) – podali badacze.

Podczas 10-dniowej wyprawy na tereny zamieszkałe przez lud Huaorani odkryto nowy gatunek węża. „Podczas żeglugi po rzece znaleźliśmy kilka anakond leżących na płyciznach i czekających na zdobycz” – powiedział w oświadczeniu kierownik zespołu badawczego. Profesor Brian Frybiolog z Uniwersytetu w Queensland.

„Rozmiar tych wspaniałych stworzeń był niesamowity. Jedna samica anakondy, którą odkryliśmy, miała niesamowitą długość 6,3 metra” – relacjonuje Fry.

Wąż ważący 0,5 tony?

Zespół badawczy zgłosił, że słyszał doniesienia o wężu mierzącym 7,5 metra długości i ważącym 500 kilogramów, który przebywał w okolicy.

Eksperci ustalili, że nowo odkryte gatunki anakond różnią się genetycznie w 5,5%. Z anakondy południowej, która żyła prawie 10 milionów lat temu.

„To duża różnica. Nawiasem mówiąc, różnica między ludźmi a szympansami wynosi tylko 2 procent” – zauważył Fry.

Co odkryłem podczas kręcenia nowego serialu kanału narodowy geograficznyopublikowane w czasopiśmie internetowym Różnorodność MDPI.

Co to jest anakonda?

Anakondy to duże, niejadowite węże dusiciele żyjące w pobliżu wody w ciepłych regionach Ameryki Południowej.

Według Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej anakonda zielona jest najcięższym wężem na świecie. Najcięższy znany okaz ważył 227 kg, miał 8,43 m długości i obwód 1,11 m.

Węże dłuższe od anakond to pytony siatkowe, które mogą osiągać długość ponad 6,25 m, ale są zwierzętami lżejszymi.

Anakondy są na skraju wyginięcia

Naukowcy, którzy odkryli nowy gatunek węża, ostrzegają, że wylesianie Amazonii w wyniku przejmowania większej powierzchni pod uprawy rolne powoduje straty rzędu 20–31 proc. Środowisko naturalne na tym obszarze może mieć negatywny wpływ na 40%. Las Amazonii do 2050 roku.

Fry podkreślił, że pożary lasów, susza i zmiany klimatyczne stanowią także zagrożenie dla anakond, które żyją w tak rzadkich ekosystemach. (PAPKA)Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *