Największy wąż na świecie? Naukowcy odkryli nowy gatunek


Australijscy naukowcy odkryli nowy gatunek węża, który może być największy na świecie. W Ekwadorze odkryto północną anakondę zieloną. Mieszkańcy terenów występowania przedstawicieli tego gatunku podają, że zdarzały się okazy ważące do pół tony.

Zespół badaczy z australijskiego stanu Queensland udał się do ekwadorskiej Amazonii na zaproszenie ludu Huaorani. Ich celem było znalezienie anakondy, uważanej za największą na świecie. Naukowcy odkryli nowy gatunek zwany anakondą zieloną północną (Eunectes akayima).

Odkrycia nowego gatunku węża dokonano podczas 10-dniowej wyprawy do regionu Waorani podczas kręcenia nowego serialu dla kanału National Geographic Channel i ogłoszono w internetowym czasopiśmie MDPI Diversity. Płynąc rzeką, naukowcy natknęli się na kilka anakond ukrywających się na płyciznach, czekających na ofiarę. Informację tę podano w oświadczeniu profesora. Brian Fry, biolog z Uniwersytetu w Queensland, który kierował zespołem badawczym, powiedział:

Pozostała część artykułu znajduje się pod filmem

Profesor Fry opisał, jak niewiarygodnie duże były te węże. Jedna ze znalezionych samic anakondy miała 6,3 metra długości. Zespół badawczy poinformował również: Słyszeli, że w okolicy widziano węża mierzącego 7,5 metra wzrostu i ważącego 500 kilogramów.

Eksperci ustalili, że nowo odkryte gatunki anakond różnią się genetycznie w 5,5%. Z anakondy południowej, która żyła prawie 10 milionów lat temu. Profesor Fry zwrócił uwagę, że jest to różnica znacząca, biorąc pod uwagę, że ludzie i szympansy różnią się jedynie o 2%.

Anakonda zielona północna – jeden z największych węży na świecie
Anakonda zielona północna – jeden z największych węży na świecie© Uniwersytet w Queensland

Anakondy to gigantyczne, krępujące węże, które nie są jadowite. Żyją w pobliżu wody w ciepłych regionach Ameryki Południowej. Według Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej anakonda zielona jest najcięższym wężem na świecie. Najcięższy znany okaz ważył 227 kg, miał 8,43 m długości i obwód 1,11 m. Pytony siatkowe są dłuższe niż anakondy i czasami osiągają długość ponad 6,25 metra, ale ważą mniej.

Naukowcy, którzy odkryli nowy gatunek węża, ostrzegli, że od 20 do 31 procent lasów Amazonii ginie w wyniku wylesiania spowodowanego zwiększonym zapotrzebowaniem na grunty rolne. Lokalne środowisko naturalne. Przewidują, że może to mieć negatywne konsekwencje dla 40%. Las Amazonii do 2050 r.

Profesor Fry podkreślił, że pożary lasów, susza i zmiany klimatyczne stanowią również zagrożenia dla anakond żyjących w tak rzadkich ekosystemach.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *