Nowo odkryty gatunek to prawdopodobnie największa anakonda na świecie


|. Nauki przyrodnicze

Jezus Rivas

Zespół profesora Briana Fry'a z Uniwersytetu w Queensland dotarł do obszaru, w którym przypuszcza się, że mieszkają. największa anakonda świata I opisaliśmy nowy gatunek tych węży, anakondę zieloną północną (Eunectes Achaima). Wyprawa zorganizowana przez National Geographic nagrała kolejny odcinek serialu. Will Smith i Polak do Polakaw rejonie Bameno na terytorium Baihuaeri Huaorani w Ekwadorze było możliwe dzięki zaproszeniu profesora Fry’a od wodza Huaorani Penti Baihahui. To jedno z niewielu zaproszeń skierowanych do osób z zewnątrz od czasu pierwszego kontaktu z Huaorani w 1958 roku.

Amazonka podzielona jest na dwa dorzecza: Amazonkę na północy i Orinoko na południu. Znana wcześniej anakonda zielona (mysi bracia), którą badacze proponują nazwać anakondą południową, występuje w niektórych częściach Brazylii, Boliwii, Peru i Gujany Francuskiej. Nowo opisana anakonda zielona północna (Eunectes aikaima sp.nov.) Występuje w Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie, Surinamie, Trynidadzie, Wenezueli i częściach Gujany Francuskiej. Wszystko wskazuje na to, że północna anakonda olbrzymia jest większa od południowej anakondy olbrzymiej. Od jakiegoś czasu krążyły pogłoski, że w Ekwadorze mieszka największa anakonda świata, jednak przed wyprawą Frye'a nikt tego nie weryfikował. Było to niemożliwe zarówno ze względu na niedostępność tych terenów, jak i dlatego, że były to terytoria autonomiczne należące do ludu Huaorani.

Fry i jego zespół podróżowali przez dżunglę przez 10 dni z łowcami Huaorani. Największy wąż, którego zmierzyli, miał 6,3 metra długości i ważył około 360 kilogramów. Naukowcy przypomnieli sobie, że największa anakonda, jaką kiedykolwiek zmierzono, miała 6,4 metra długości. Tymczasem Huaorani twierdzą, że regularnie widują anakondy większe niż te, które zmierzyli. Syn Pentiego, Marcelo Tepeña Baihua, miał na ramieniu bliznę od węża, który według Huaorani miał 7,5 metra długości i ważył ponad 500 kilogramów. Byli znacznie lepsi od nas, biorąc pod uwagę, jak dokładnie byli w stanie oszacować rozmiar węża, zanim zmierzyliśmy go podczas naszej wyprawy. Jeśli mówią 7,5 metra, wierzymy im.Poza tym tę bliznę na pewno zadało duże zwierzę.mówi profesor Fry.

Ale to nie wszystko. Według lokalnych mieszkańców czasami można zobaczyć olbrzymy o długości 8 metrów i wadze ponad 800 kg. Dlatego jasne jest, że największa anakonda świata żyje w regionie Huaorani. Hindusi uważają je za święte, więc nic dziwnego, że gatunek ten może żyć spokojnie i osiągać duże rozmiary.

Badania genetyczne pokazują, że północna i południowa anakonda zielona rozeszły się około 10 milionów lat temu. Różnią się między sobą 5,5% genomów. To naprawdę duża różnica. Około 2% genomu oddziela człowieka od szympansa.Członkowie ekspedycji porównali także genomy. Eunectes Achaima W połączeniu z danymi genetycznymi innych węży, zebranymi przez jednego z wiodących na świecie ekspertów od anakond, dr Jesúsa Rivasa z New Mexico Highlands University, dane te wykorzystano do oceny stanu zdrowia północnej populacji anakondy zielonej.

Profesor Fry ostrzega, że ​​Amazonia jest coraz bardziej zagrożona. Wycinanie drzew na grunty rolne spowodowało już utratę 20–30 procent siedlisk, a do 2050 roku odsetek ten może wzrosnąć do 40 procent. Kolejnym poważnym problemem jest niszczenie siedlisk na skutek fragmentacji gruntów spowodowanej uprzemysłowionym rolnictwem i zanieczyszczeniem środowiska metalami ciężkimi pochodzącymi z górnictwa. […] Te rzadkie anakondy i inne gatunki zamieszkujące odległe ekosystemy są coraz bardziej zagrożonemówi Fry.

Naukowcy ogłosili, że w ramach kolejnego projektu naukowego będą badać zanieczyszczenie Amazonii metalami ciężkimi. Podkreślił również, że choć odkrycie nowego gatunku jest bardzo ekscytujące, potrzebne są dalsze badania nad północną anakondą zieloną. Szczególnie pilnie istnieje potrzeba zbadania, w jaki sposób wycieki ropy wpływają na zdolność reprodukcyjną tego i innych podstawowych produktów Amazonii.dodał naukowiec.

Grupa pana Fry'a badała także anakondę boliwijską (Eunuch z Beninu) i ciemna anakonda (Eunectes deschaouensei) to gatunek anakondy żółtej (niesławny eunuch).

Nowo odkryty gatunek może być największą anakondą na świecieSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *