Australia. Odkrył nowy gatunek chrząszcza. Na początku myślał, że to ptasie odchody


Co jest czerwone, czarne i owłosione? Excastra albopilosa, nowy gatunek chrząszcza odkryty w Australii. Naukowcy, którzy to zrobili, początkowo pomylili owada z ptasimi odchodami.

James Tweed odkrył nowy gatunek chrząszcza podczas biwakowania w Parku Narodowym Lamington w 2021 roku. Doktorantka Uniwersytetu w Queensland początkowo pomyliła owada z ptasimi odchodami.

– Któregoś ranka spacerowałem po kempingu Binna Burra Lodge i moją uwagę przykuło coś na liściach Romandera – opowiada badacz. „Ku mojemu zdziwieniu zobaczyłem najbardziej niezwykłego i puszystego chrząszcza długorogego, jakiego kiedykolwiek widziałem” – dodał. Naukowcy twierdzą, że chrząszcz mierzył 9,7 milimetra i był pokryty długimi, białymi włosami. Entomolog zrobił zdjęcie chrząszcza i przyniósł go do kontroli.

Nowy gatunek chrząszcza. „Biały i włochaty”

Po wyprawie naukowcy próbowali zidentyfikować gatunki występujące w obozie w książkach i artykułach naukowych, ale bezskutecznie. Zamieścił więc zdjęcie owada na Facebooku dla miłośników australijskich chrząszczy. Zdjęcie czerwono-czarnego włochatego owada wzbudziło duże zainteresowanie, jednak nawet najbardziej doświadczeni członkowie grupy nie potrafili rozpoznać gatunku. Dopiero e-mail do ekspertów z Australijskiej Narodowej Kolekcji Owadów (ANIC) w Canberze potwierdził, że odkrycie Tweeda to zupełnie nowy gatunek. Potwierdziła to także krajowa agencja naukowa CSIRO.Mam imię Exkastra Albopilosa.

– Wybraliśmy nazwę „”„Excustra”baud Oznacza to po łacinie „z obozu”.albopilosa„Nadal nie wiemy, do czego służą te włosy, ale nasza główna teoria jest taka, że ​​zabijają owady” – Tweed powiedział BBC, co oznacza „białe i włochate”. „Sprawiają wrażenie, jakby zostały zabite grzyby” – powiedział. Naukowcy stwierdzili: „Prawdopodobnie odstrasza to drapieżniki, takie jak ptaki, od zjadania go przez drapieżniki, ale dopóki ktoś nie znajdzie większej liczby okazów i nie przeprowadzi dalszych badań tego gatunku, nie będziemy wiedzieć dokładnie, dlaczego ten chrząszcz jest tak owłosiony”. Nie mogę powiedzieć. ,” wyjaśnił.

największa grupa na świecie

Park Narodowy Lamington, w którym znajduje się Binna Burra Lodge, jest popularnym miejscem dla entomologów poszukujących szerokiej gamy owadów. „Odwiedziłem ten obszar kilka razy, szukając więcej tego chrząszcza, ale bez powodzenia” – powiedział naukowiec. Dodał, że tego typu nieoczekiwane odkrycia ukazują, jak wiele nieznanych gatunków może istnieć i ile z nich jest zagrożonych wyginięciem. – Owady to najbardziej zróżnicowana grupa zwierząt na Ziemi, a jednocześnie najbardziej niedoceniana i niedostatecznie zbadana. Szacuje się, że na świecie może istnieć 5,5 miliona gatunków owadów, ale tylko jedna piąta z nich została nazwana i opisana – dodał entomolog.

BBC, Uniwersytet w Queensland

Główne źródło zdjęć: Uniwersytet Queensland/XSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *