Wygląda upiornie, ale spokojnie – to tylko ryba. Nowy gatunek odkryty u wybrzeży Tajlandii


Nieuchwytne stworzenie głębinowe należące do gatunku Chimera supapaeto ryba chrzęstna należąca do rzędu Chimera, żyjąca na głębokości około 500 metrów i żywiąca się zwierzętami dennymi (skorupiakami, mięczakami i nicieniami). Niektórzy nazywają je „rekinami duchami”, ale tak nie jest.

Przeczytaj także: Wygląda jak cień i pochłania światło jak czarna dziura.Takie ryby są naprawdę rzadkie

Według National Marine Sanctuary Foundation rekiny są spokrewnione z rekinami, ale oddzieliły się od rekinów około 400 milionów lat temu.Członkowie tych grup wyróżniają się dużymi nosami i rodzinami Chimerowate – Położenie płetwy odbytowej.Nowy gatunek został opisany w czasopiśmie Biuletyn Zoologiczny Raffles.

Ta dziwna ryba to zupełnie nowy gatunek

W październiku 2018 r. w ramach badania głębinowego odkryto pojedynczy okaz na głębokości 772–775 metrów w Morzu Andamańskim u wybrzeży Tajlandii.Pierwotnie uznawano go za Chimera dot. MacrospinaJednak analizy i morfologia wykazały, że jest to nowy gatunek.został nazwany Chimera supapae Na cześć profesora. Supapa Mongkolprasita poświęcił swoje życie badaniu ryb chrzęstnych w Tajlandii i zmarł w 2013 roku.

Przeczytaj także: Rzadka ryba złowiona na Azorach.Gatunku tego nigdy wcześniej tu nie widziano

Ten nowy gatunek ryby można odróżnić od innych rekinów widmo swoim niezwykłym wyglądem. Ma ogromną głowę, krótki pysk i duże owalne oczy. Okaz odkryty przez zespół badawczy wydaje się być niedojrzałym samcem o łącznej długości 50,8 centymetra. Posiada szerokie płetwy piersiowe, co jest związane ze zdolnością stworzenia do manewrowania na nierównym, skalistym dnie.

Chimera supapae To nieznana wcześniej ryba głębinowa.

Naukowcy porównali Chimera supapae z 11 innymi gatunkami tego rodzaju Chimera. Nowy gatunek różni się kolorem od pozostałych dwóch gatunków, jest ciemnobrązowy i nie ma plam ani pasków.duże, opalizujące zielone oczy C. supapae Pomagają zwierzętom widzieć w czarnej jak smoła wodzie. Naukowcy uważają, że nowy gatunek należy do własnego kladu, ponieważ nie jest blisko spokrewniony. Chimera makrospinaaustralijska ryba, która jest fizycznie bardzo podobna.

Dane Centrum Badań nad Rekinami Pacyfiku Uniwersytetu Stanowego San Jose dr Davida Everta:

Ewolucyjnie te chimery są jedną z najstarszych linii ryb, datowaną na 300–400 milionów lat. Odkrycie nowych gatunków, takich jak ta chimera, pokazuje, jak mało wiemy o środowisku morskim i jak wiele pozostaje do odkrycia.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *