Używany Peugeot 106 – gatunek na wymarciu. Ciekawy, oszczędny i komfortowy maluch | Francuskie.pl


Najmniejszy model Peugeota, model 106, miał za sobą udaną karierę na rynku. Model ten był produkowany od 1991 do 2003 roku i zawsze dobrze spełniał swoje zadanie, wprowadzając jedynie drobne ulepszenia. Wiele modeli tak robi do dziś. Teraz niestety 106 stopniowo odchodzi do lamusa, a rolę tanich urządzeń mobilnych przejmuje nowy 107.

Peugeot 106 to techniczny bliźniak Citroëna AX, produkowanego od 1986 roku, później zastąpionego w cenniku przez Saxo, różniącego się jedynie wyglądem. Wszystkie modele wykorzystują te same rozwiązania techniczne i z perspektywy czasu należy je uznać za bardzo dobre. Jest trwały, bardzo niedrogi i łatwy w użyciu, więc jeśli jesteś zapalonym majsterkowiczem, możesz z łatwością wykonać większość prac konserwacyjnych we własnym garażu. W tej ofercie dostępne są wyłącznie hatchbacki 3-drzwiowe i 5-drzwiowe, których wygląd nawiązuje do większych modeli marki.

W przypadku starszych modeli typu 106 istotny jest stan karoserii. Wśród reklam nadal można znaleźć doskonale zachowane okazy, nawet z początku produkcji, które całe swoje życie spędziły na południu Europy w suchym klimacie, gdzie korozja nie stanowiła problemu. Do drugiej grupy zaliczają się części użytkowane w Polsce od wielu lat, gdzie problemy korozyjne mogą być bardzo zaawansowane. Renowacja parapetów i podłóg z pewnością będzie kosztować znacznie więcej, niż jest wart pojazd, nawet jeśli skorzystasz z usług specjalisty warsztatu. Z tego powodu pierwszym i najważniejszym kryterium jest stan karoserii samochodu, a wszelkie oznaki silnej korozji będą skutkować dyskwalifikacją.

Trzydzieści lat temu oczekiwania klientów wobec samochodów segmentu A były nieco inne. Jego rolą było zapewnienie mobilności i nic więcej. Rzeczywiście, na przednich siedzeniach 106-tki jest wystarczająco dużo miejsca, nawet dla wysokich osób. Oczywiście regulacja kolumny kierownicy to marzenie, ale pozycja za kierownicą na krótkich dystansach jest do zaakceptowania. Wszystkie duże przełączniki są w zasięgu ręki i można je łatwo obsługiwać w dowolnym momencie. Większość samochodów wyposażona jest w udogodnienia pozwalające na zamontowanie obrotomierza (zegar w standardzie) oraz radia. W niektórych przypadkach modele są wyposażone w szyberdach, ręcznie kodowany zapłon, fabryczne radio, a nawet elektrycznie sterowane szyby. Niezależnie od konstrukcji pojazdu podróżowanie na tylnym siedzeniu nie należy do komfortowych. Bagażnik ma pojemność 215 litrów. Nie jesteś ograniczony pojemnością koła zapasowego. Tradycyjnie w produktach PSA sprzed kilku lat kolba umieszczana jest w stalowym koszu zawieszonym pod podłogą bagażnika. 106, jest to jedno z kluczowych miejsc, w których często występuje korozja.

Patrzeć: Nowy samochód Peugeota.promocje i wyprzedaże

Jednostki kosztujące tyle, co porządny telefon, napędzane są najczęściej 4-cylindrowymi silnikami benzynowymi o mocy 1.0 45 KM, 1.1 60 KM i 1.4 75 KM. Diesle 1.4 D i 50 KM oraz diesle 1.5 D 58 KM są bardzo rzadkie, trwałe i bardzo ekonomiczne, ale trudno znaleźć dobrze utrzymane diesle. Sportowe wersje Peugeota 106, zapewniające dużą przyjemność z jazdy, z roku na rok są coraz droższe. Ich populacja znacznie spadła ze względu na powszechne wykorzystywanie amatorskich rajdów i przejazdów koleją, ale te, które przetrwały do ​​dziś, są po prostu drogie. Wybieraj spośród 1.4 XSI 94 KM, 1.6 XSI 103 KM i 1.3 Rallye 101 KM.

Patrzeć: Test samochodu Peugeot.pomiar, opinia, spalanie

Peugeot 106 był dostępny także z napędem elektrycznym. W latach 1995-2003 mury fabryki opuściło około 6400 egzemplarzy 106 Electriques. Mając moc 27 koni mechanicznych, w czasach swojej świetności potrafił w dobrych warunkach przejechać na akumulatorze około 100 kilometrów, dziś jednak ze względu na braki i zużycie, tę wersję należy traktować jako rarytas.

Każdy wariant wyposażony był w prosty układ jezdny z kolumnami MacPhersona i kompaktową belką skrętną (reprodukcja kosztowała około 600-800 zł). Pomijając brak klimatyzacji, 106-tka może na co dzień służyć jako auto miejskie i nawet podstawowa jednostka charakteryzuje się wystarczającą dynamiką.

Przeczytaj w Wiadomościach Google:

Zapisz się na nasz newsletter już teraz!

Pięć
2
głos

Ocena artykułuSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *