Chwast, który jest zmorą każdego ogrodu. Wyjątkowo inwazyjny gatunek


Rdest rdestowy, pozornie nieszkodliwa roślina ozdobna, jest chwastem i jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. Przybył do Wielkiej Brytanii z Azji, a obecnie rozprzestrzenił się po całej Polsce, niszcząc lokalną florę i infrastrukturę.

Chwast ten występuje naturalnie i rośnie głównie w strefach klimatu umiarkowanego. Rozprzestrzenia się i szybko rośnie dzięki mocnym, głęboko rosnącym kłączom, które mogą wnikać w podłoża betonowe. Każdej wiosny rdest japoński wypuszcza pędy o wysokości ponad 2 metrów, które pokrywają rośliny poniżej chwastów. Jest to szybko rosnąca bylina, która może osiągnąć nawet do 3 metrów wysokości. Wytwarza gęste krzewy, zapewnia cień uprawom, zmienia właściwości gleby i przyczynia się do zmniejszenia naturalnego bogactwa gatunkowego.

Więcej materiału pod filmem

Rdest powoduje również znaczne szkody w infrastrukturze. Niszczą nawierzchnię dróg i chodników, niszczą ścieżki, kostkę brukową, a nawet fundamenty budynków. Często zasłaniają nasypy kolejowe, ograniczając widoczność lub odcinając dostęp do wody terenom nadrzecznym.

Rdestowiec stanowi poważny problem i jego zwalczanie powinno rozpocząć się jak najszybciej.

Chwast, który jest zmorą każdego ogrodu - rdest japoński (Reynoutria japonica Houtt)

Irina Borstenko / Shutterstock

Chwast, który jest zmorą każdego ogrodu – rdest japoński (Reynoutria japonica Houtt)

Jak walczyć z tym chwastem w ogrodzie?

Rdest jest trudny do skutecznego usunięcia ze względu na rozwinięty system korzeniowy. Odcięcie części nadziemnej nie wystarczy, gdyż roślina kontynuuje rozmnażanie poprzez podziemne kłącza. Zwalczanie tych inwazyjnych chwastów wymaga stosowania różnorodnych metod mechanicznych, chemicznych i biologicznych.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *