Jaki jest najgroźniejszy gatunek na Ziemi? Odpowiedź jest zaskakująca


Szczury, nietoperze i inne zwierzęta są często traktowane jako największe zło. Mogą przenosić różne choroby i mogą być przenoszone również na ludzi. Nie oni jednak stanowią największe zagrożenie.

Jak wynika z najnowszej analizy genomów wirusów, najgroźniejszymi rozsiewaczami tych mikroorganizmów są… ludzie. Osobiście. Jesteśmy największym rezerwuarem wirusów zakażających zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie. „Dajemy” prawie dwa razy więcej niż „otrzymujemy”.

Cedric Tan, genetyk z University College London, powiedział: „Zrozumienie, w jaki sposób i dlaczego wirusy ewoluują, aby wskoczyć do różnych żywicieli w szerszym „drzewie życia”, może prowadzić do nowych chorób wirusowych u ludzi i zwierząt. Może to pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób to się dzieje.”

Dzięki stuleciom rozprzestrzeniania się człowieka wirusy mają wiele możliwości rozwoju. Ludzie żyjący na Ziemi odwiedzili niemal każdy zakątek planety. A to oznaczało, że drobnoustroje miały większą szansę na pomyślne przeniesienie się na większą liczbę żywicieli. Dzięki temu mogą jako pierwsi Dzięki ludziom mogę podróżować.dotarcie do idealnego gospodarza. Może to być zwierzę endemiczne występujące w danym miejscu, na przykład w odległej dżungli.

„Jeśli wirus przenoszony przez człowieka zakaża nowy gatunek zwierzęcia, nawet jeśli został wytępiony u ludzi, wirus może nadal się rozmnażać lub może nawet wyewoluować w początkowej fazie, zanim ponownie zainfekuje swoje ludzkie ofiary”. .

Dobry przykład można znaleźć tutaj Kiedy widzimy, że podczas pandemii Covid-19 infekuje inne gatunki. Wirus ten najprawdopodobniej przeszedł od nietoperzy na ludzi, ale ludzie rozprzestrzenili to zagrożenie na cały świat. Prowadzi to do infekcji innych gatunków, np. kotów.

Jesteśmy stroną internetową dla kobiet i tworzymy dla Ciebie treści lifestylowe. Ale pamiętamy sytuację na Ukrainie. chcieć pomóc? Zobaczmy, co możemy zrobić. pomoc. Informacja. Żeton.

autor: Teofila Shuko

sos: alert naukowy.pl

Główne źródło zdjęć: Biblioteka zdjęć naukowych RF/Getty ImagesSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *