Na stacjach paliw coraz drożej. Jeden gatunek tanieje


W ostatnich dniach paliwo podrożało na stacjach benzynowych, choć w rafineriach potanieło – podają analitycy e-petrol.pl. W przyszłym tygodniu cena detaliczna benzyny Pb95 może kształtować się w przedziale od 6,60 do 6,71 zł za litr, a olej napędowy dla kierowców będzie kosztować od 6,64 do 6,75 zł. Twierdzą, że LPG może być tańszy.

Ceny paliw w 2024 r. – ile kosztuje benzyna, ropa i gaz?

„W okresie od 15 do 21 kwietnia 2024 r. cena benzyny 98-oktanowej na stacjach w Polsce będzie kształtować się w przedziale od 7,24 do 7,35 zł za litr. W przypadku benzyny Pb95 przedział cenowy na większości stacji będzie kształtował się w przedziale od 7,24 do 7,35 zł za litr. „Z kolei w przypadku oleju napędowego spodziewamy się cen w przedziale 6,64–6,75 zł” – przewidywali w piątek analitycy e-petrol.pl. Ich zdaniem wahania cen gazu do samochodów również będą niewielkie i w przyszłym tygodniu cena za litr będzie kształtować się w przedziale od 2,83 do 2,90 zł.

Analitycy przypomnieli, że w tym tygodniu ceny benzyny na polskim rynku znacząco wzrosły. „Taka zmiana może nastąpić w ciągu najbliższych kilku dni, a na rynku międzynarodowym coraz więcej mówi się o czynnikach, które mogą podnieść ceny ropy naftowej, prawdopodobnie nie będzie to miało wpływu na paliwa w naszym kraju” – stwierdzili. Dodali, że dla polskich stacji jedynym paliwem, które tanieje, jest autogaz, którego średnia cena wynosi 2,87 zł/litr. „To także jedyne paliwo, które w przyszłym tygodniu będzie miało dalszy spadek” – przewidują.

zniżki w polskiej rafinerii

Zwracali uwagę, że w ostatnich dniach w polskich rafineriach obniżono ceny wszystkich paliw. Hurtowa cena benzyny Pb98 okazała się o 88 zł tańsza niż w ostatni weekend i wyniosła 5766 zł/m3. „Dzisiejsza cena benzyny 95-oktanowej wynosi 5264 zł/m3, czyli o 54 zł taniej niż w sobotę. Olej napędowy spadł w tym okresie o 142 zł do 5224 zł/m3” – podali. Wskazali, że rabat na naftę wynosi prawie 106 zł za metr sześcienny, a aktualna cena tego paliwa wynosi 4251 zł za metr sześcienny.

Eksperci e-petrol.pl zwrócili uwagę, że ryzyko przedłużania się konfliktu na Bliskim Wschodzie znajduje odzwierciedlenie w cenach ropy, które kształtują się już powyżej 90 dolarów. za baryłkę. „Ważnym oświadczeniem w tym kontekście jest oświadczenie ajatollaha Alego Chameneiego, że w wyniku ataku na irańską placówkę dyplomatyczną w Damaszku Izrael musi zostać ukarany i na pewno tak się stanie” – stwierdzili. Mówią, że nie jest jasne, jaka będzie skala reakcji władz Teheranu, ale obserwatorzy konfliktu sugerują, że konflikt może „rozprzestrzenić się” na region, co ich zdaniem jest pewne. Dodał, że „zwiększyłoby to ryzyko”. Premia cenowa ropy. „Chociaż Iran jest wykluczony z handlu z wieloma krajami ze względu na sankcje, jego znaczenie w światowym bilansie dostaw ropy naftowej i jego pozycja jako silnego gracza lokalnego jest znacząca i może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego charakteru konfliktu na Bliskim Wschodzie.” Może to mieć znaczący wpływ” – twierdzą analitycy.

Ich zdaniem do podwyżki cen mogą przyczynić się nie tylko napięcia polityczne i militarne, ale także poprawa popytu światowego. Analitycy przypomnieli, że Departament Energii USA (EIA) skorygował swoją prognozę dla ropy Brent z 87 do 87 dolarów. W zeszłym miesiącu wzrosła do 88,55 dolarów za baryłkę. ten miesiąc. Dodali, że zwiększony popyt może zwiększyć wydobycie ropy w USA o 280 000 sztuk ropy. W 2024 r. osiągnie poziom 13,21 mln baryłek dziennie, a w 2025 r. wzrośnie o kolejne 510 tys. baryłek. Wzrosło do 13,72 mln baryłek dziennie.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *