Australia. Gatunek mrówki nazwany na cześć Lorda Voldemorta


W Australii odkryto nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, złoczyńcy z Harry'ego Pottera. Jak wyjaśnili badacze, którzy go tropili, owad ten ma wiele wspólnego z Czarnym Panem. Ma cienkie i wydłużone ciało i spędza dni w ciemności.

W czasopiśmie „Zookeys” opublikowano badanie przedstawiające niedawno odkryty gatunek mrówki. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że ten pracowity owad ma wiele wspólnego z Lordem Voldemortem, głównym złoczyńcą popularnej serii o Harrym Potterze.

owad ciemnego pana

Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Australii Zachodniej, którzy odkryli nowy gatunek, mrówki zaobserwowano podczas badań ekologicznych mających na celu zarejestrowanie podziemnych zwierząt w regionie Pilbara. Odłowiono tylko dwa okazy, oba odkryto podczas inwentaryzacji zwierząt schwytanych za pomocą sieci z 25-metrowego odwiertu.

Reptanilla Voldemort to mrówka o smukłym, bladym ciele, smukłych nogach i długiej, ostrej dolnej szczęce. Mark Wong, główny autor badania, podał swoje nazwisko (skrót) L. Voldemort) to hołd złożony czarodziejowi Lordowi Voldemortowi z serii o Harrym Potterze.

„Zarówno przerażający antagoniści Harry'ego Pottera, jak i mrówki są straszliwie wychudzone i żyją w ciemności” – mówi.

mrówka Reptanilla VoldemortMarka Wonga/UWA

łowca ciemności

Na świecie istnieje ponad 14 000 gatunków mrówek, ale tylko około 60 z nich należy do tego rodzaju Zawiera leptan. W przeciwieństwie do większości mrówek, gatunki te tworzą małe kolonie i żerują wyłącznie pod ziemią – wyjaśnił Wong. Dlatego pszczoły robotnice są tylko nieznacznie większe od ziarenka piasku i mogą z łatwością poruszać się po podłożu.

– Co wiemy z nielicznych obserwacji innych gatunków Zawiera leptan (…) Nowy gatunek jest prawie na pewno drapieżnikiem i przerażającym łowcą w ciemnościach – dodał. – Ale nie wiem, na co dokładnie poluje. L. Voldemortinne gatunki używają szczęk i żądeł do unieruchomienia stonogi glebowej i przemieszczania larw w pobliżu, aby żerować na jej tuszy.

Uważa się, że w Australii żyje od 1300 do ponad 5000 gatunków mrówek. L. Voldemort dopiero drugi gatunek w rodzinie Zawiera leptan odkryte na tym kontynencie.

mrówka Reptanilla VoldemortMarka Wonga/UWA

Uniwersytet Australii Zachodniej

Główne źródło zdjęć: Marka Wonga/UWASource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *