Odkryto nowy gatunek dinozaura – Dziennik.pl


Nowo odkrytemu gatunkowi nadano nazwę, jak podają paleontolodzy w czasopiśmie naukowym „Historical Biology” Titanomachia Jimenez.

Roślinożerca o wadze 7 ton

Dinozaur ważył około 7 ton. Te czworonożne, roślinożerne dinozaury o długich szyjach żyły w Patagonii pod koniec okresu kredowego. Następnie, 66 milionów lat temu, w Ziemię uderzyła asteroida, powodując masowe wymieranie dinozaurów.

Odkrycia dokonali naukowcy z kilku ośrodków badawczych w Argentynie podczas serii wykopalisk w formacji skalnej La Colonia w prowincji Chubut.

Badacze odzyskali fragmenty kończyn przednich i tylnych, żeber i kręgów ogonowych. Jak podkreślają naukowcy, proces wydobywania kości ze skały był niezwykle żmudny.

Drugi gatunek odkryty w tym regionie

T. Gimenezhi To drugi dinozaur odkryty w prowincji Chubut.w porównaniu do innych tytanozaurów nie jest olbrzymem. Dla porównania w regionie występuje również gatunek majeranku patagotitan, którego długość szacuje się na około 40 metrów, szyję na 12 metrów i wagę na 70 ton.

W tamtym czasie środowisko tego regionu było zdominowane przez ujścia rzek i laguny, z różnorodną florą, w tym palmami i drzewami iglastymi.

Odniesienia do Titanomachii

Zapamiętaj nazwę, jaką odkrywca nadał temu nowemu gatunkowi Tytanomachi, bitwa toczona w mitologii greckiej pomiędzy bogami olimpijskimi a Tytanami, w której ci ostatni zostali pokonani. Naukowcy chcieli wspomnieć o wyginięciu dinozaurów.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *