Odkryto nowy gatunek dinozaura – Kobieta


Titanomia gimmenezhi, od którego pochodzi nazwa nowo odkrytego gatunku, ważył około 7 ton. Te czworonożne, roślinożerne dinozaury o długich szyjach żyły w Patagonii pod koniec okresu kredowego. Następnie, 66 milionów lat temu, w Ziemię uderzyła asteroida, powodując masowe wymieranie dinozaurów.

Odkrycia tego dokonali naukowcy z kilku ośrodków naukowych w Argentynie podczas serii wykopalisk w formacji skalnej La Colonia w prowincji Chubut (Argentyna).

Badacze odzyskali fragmenty kończyn przednich i tylnych, żeber i kręgów ogonowych. Jak podkreślają naukowcy, proces wydobywania kości ze skały był niezwykle żmudny.

T. gimenezi to drugi dinozaur odkryty w prowincji Chubut. Nie jest ogromny w porównaniu do innych tytanozaurów. Dla porównania w regionie występuje również gatunek majeranku patagotitan, którego długość szacuje się na około 40 metrów, szyję na 12 metrów i wagę na 70 ton.

Naukowcy twierdzą, że złożenie nowego tytanozaura przypominało układanie gigantycznej układanki: „Szczątki były fragmentaryczne, ale bardzo blisko siebie” – wyjaśnił Diego Pol, badacz National Geographic.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *