Jaki gatunek sosny do ogrodu? Poznaj najpiękniejsze sosny do uprawy w ogrodzie


Sosny to popularne drzewa iglaste. Wymagania są niewielkie i aktywnie wykorzystywane w aranżacjach ogrodowych. Do wyboru jest wiele gatunków i odmian sosen, różniących się nie tylko wielkością, ale także wyglądem igieł, kory i szyszek. Jakie są rodzaje sosny? Jakie rodzaje sosny nadają się do ogrodu?
treść

  1. sosna szkocka
  2. Kosodojebina
  3. biała sosna
  4. czarna sosna
  5. żółta sosna
  6. Język Sosny
  7. sosna szyszkowa

Sosny uważane są za jedne z najłatwiejszych w uprawie wśród drzew iglastych. Preferują miejsca słoneczne (w cieniu mogą gubić igły, szczególnie z dołu), mogą rosnąć nawet na glebach piaszczystych lub kamienistych, ubogich w składniki odżywcze. W swoim ogrodzie możesz sadzić różne rodzaje sosny – przedstawimy Ci te najpopularniejsze.

sosna szkocka

Sosna Szkocka (czerwona sosna) – Nadaje się do średnich i dużych ogrodów, osiąga wysokość do 40 metrów. Na małych obszarach lepiej wybrać niskie odmiany roślin, takie jak „Globosa viridis” (1,5 m wysokości), „Wateli” (4 metry), „Wintergold” (6 metrów). Ozdobione są nie tylko liście, ale także łuszcząca się, cynamonowoczerwona kora. Sosnę czerwoną szczególnie warto sadzić w ogrodach wiejskich, leśnych i naturalistycznych. Możesz trenować w grupach lub w pasjansie. Gatunek sosny nadaje się również do sadzenia w zimnych rejonach Polski ze względu na dużą mrozoodporność.

Jak uprawiać drzewa iglaste.drzewa iglaste ogrodowe

Kosodojebina

Kosodojevina (Sosna Mugo) – gatunek osiągający wysokość 2-4 m i rosnący głównie na szerokość. Dlatego potrzebujesz miejsca w swoim ogrodzie. Jej liście są gęstsze i atrakcyjniejsze niż sosna zwyczajna. Warto posadzić kosodrzewinę jako ozdobny pasjans pośrodku skalistego terenu, wrzosu lub trawnika. Świetnie wygląda w połączeniu z kolorystyką. Sosny pomagają zadarnić teren, zwłaszcza na zboczach (zapobiegając erozji i osuwaniu się ziemi). Warto zwrócić uwagę na karłowatą odmianę kosodrzewiny „Ophir” (0,5 m), której igły zimą przebarwiają się na żółto-pomarańczowo.

H.

biała sosna

Sosna Biała (stroboskop sosnowy) W zależności od odmiany wysokość sięga 7-15 metrów. Posiada długie (7-12 cm), cienkie i miękkie igły. Młode okazy sosny białej mają kształt stożkowy, a z czasem korona staje się nieregularna. Drzewo to jest szczególnie cenne do sadzenia jako soliter na trawnikach itp. Nadaje się również do kompozycji drzew i krzewów. Jeśli planujesz posadzić w ogrodzie pojedynczy nasadzenia, warto wybrać niezwykłą kolumnową odmianę „Fastigata”. Odmiana sosny białej „Nana”, która osiąga wysokość 2 metrów, nadaje się do dekoracji rabatek kwiatowych, wrzosowisk i stawów. Należy unikać uprawy sosny białej w miastach, gdyż gatunek ten źle znosi zanieczyszczenia powietrza.

czarna sosna

czarna sosna (czarna sosna) – Gatunek ten jest podobny do sosny zwyczajnej, ale wytwarza ciemną, prawie czarną korę (stąd nazwa). Jej wymagania są podobne – sosnę czarną można sadzić niemal na każdej działce. Do interesujących odmian sosny czarnej należą:

  • „Mullet” – ma cienki cylindryczny kształt korony,
  • „Nana” – odmiana krzaczasta, osiągająca 3 metry wysokości
  • „Brepo” – wolno rosnąca odmiana karłowata.

Sosna czarna doskonale sprawdzi się w aranżacjach miejskich. Stosowany do wzmacniania wydm i zapobiegania erozji gleby.

żółta sosna

Sosna żółta (ciężka sosna) – Kolejna alternatywa dla sosny szkockiej. Wysokość drzewa sięga 30-40 metrów, ale wzrost jest powolny. Nazwa pochodzi od koloru drzewa, a nie od koloru kory. Dobrze znosi także zanieczyszczenia powietrza. Nie jest jednak całkowicie mrozoodporna, dlatego należy unikać uprawy sosny żółtej w zimnych rejonach Polski.

Język Sosny

język sosnowy (cień sosny) – Wysokość drzewa sięga do 20 metrów. Będzie rosnąć powoli. Jest wąski, początkowo stożkowy, później owalny. Rimba nadaje się do nasadzeń pojedynczych lub w małych grupach. Szczególnie polecana do sadzenia na terenach skalistych lub wrzosowiskach.

szyszka włosia

Sosna szczeciniasta (Pinus arystatyczny) – jest to drzewo iglaste o wyraźnie charakterystycznym wyglądzie. Krótkie igły są bardzo gęste i ściśle przylegają do pędów, co nadaje roślinie egzotyczny wygląd. Wygląda trochę jak Araucaria. Pinus może dorastać do 9 m wysokości, ale rośnie bardzo powoli. Najlepiej stosować jako pojedynczą roślinę. Świetnie komponuje się z ogrodami orientalnymi. Idealna do ogrodów skalnych. Można ją uprawiać i kształtować w pojemnikach (nadaje się do tworzenia bonsai).

Sosna Bristlecone jest uważana za najdłużej żyjącą roślinę na świecie. Najstarsza badana roślina tego gatunku ma 5000 lat. Dorastali w czasach, gdy w Egipcie budowano pierwsze piramidy. Sosny szczeciniaste rosną na skalistych, jałowych klifach w górach Kalifornii i Nevady, gdzie latem wystawione są na słońce, a zimą na mroźne wiatry, co czyni je niezwykle tolerancyjnymi na trudne warunki pogodowe. W swoim naturalnym środowisku sosna Iga dorasta do 10 metrów wysokości. Uprawiana w Polsce rośnie jako krzew o delikatnej koronie i zakrzywionych gałęziach.

Przeczytaj także:

Drzewa iglaste ogrodowe – czy rozpoznasz te drzewa iglaste?

Pytanie 1/9

Jakie są rodzaje drzew iglastych?

żywotnik zachodniSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *