Żmije zygzakowate żyją w polskich lasach. To jadowity gatunek węża


Początek kwietnia tego roku był cieplejszy niż zwykle, więc…
górska ścieżka
zarówno w Tatrach, Beskidzie, jak i na nizinach można spotkać żmiję zygzakowatą, jedynego w Polsce jadowitego gatunku węża. – Jeśli takiego zobaczysz, odejdź i zostaw go w spokoju – radzi Tomasz Zajonc, przyrodnik i pedagog Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). A sztyrkscy myśliwi ostrzegają, że ukąszeń żmij jamistych nie należy ignorować. Jak powinniśmy się zachować?

Gdzie mogę znaleźć żmije?

Żmije lubią ciepło. Dlatego najczęściej wygrzewają się w miejscach nasłonecznionych.

– Wiosną, po zimnej nocy, błotniaki często wygrzewają się o poranku w słonecznych miejscach. Często spotykany tuż przy ścieżkach, na kamieniach, na terenach trawiastych i w pobliżu stołów. W tym czasie często są ospałe i powolne, co zwiększa prawdopodobieństwo, że ludzie na nie nadepną i w rezultacie zostaną ugryzieni. – mówi przyrodnik TPN.

viper nie
niebezpieczne zwierzę
Dla ludzi. Jak podkreślają eksperci: „Jeśli spotkasz żmiję jamistą, najlepiej trzymać się z daleka. Nie zaatakuje, jeśli nie poczuje się zagrożona. Jeśli turysta przypadkowo nadepnie na zwierzę, może nastąpić atak. To się może zdarzyć”. ' Zachowaj ostrożność podczas przechodzenia przez łąki. – Warto mieć kij do usuwania trawy. Jeśli usłyszysz, że w środku coś się porusza, powinieneś unikać tego miejsca – radzą eksperci GoPro.

Co powinienem zrobić, jeśli zostanę ukąszony przez węża?

W przypadku ukąszenia zawsze szukaj pomocy, ponieważ jad żmii jamistej może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i osób z alergiami.

– Jeżeli ukąszony zostanie ktoś z grupy wysokiego ryzyka, powinien wezwać pomoc TOPR w górach i pogotowie ratunkowe na terenach nizinnych. Nie każde ukąszenie powoduje wstrzyknięcie jadu. W około 30% przypadków radzą sobie z ukąszeniami na sucho, czyli bez zastrzyków z trucizną, ale pozostawiają charakterystyczne ślady. Czyli dwa punkty oddalone od siebie o około centymetr – mówi Tomasz Zajonc. Radzi, aby osoby ukąszone przez jadowitego węża pozostały nieruchome, aby spowolnić rozprzestrzenianie się węża w organizmie. Zamiast wysysać truciznę, zachowaj spokój i poczekaj na pomoc.

Czasami zdarzają się tragiczne wypadki związane z ukąszeniami żmij jamistych. Statystyki pokazują, że 1 procent ukąszeń kończy się śmiercią, ale u 25 procent ukąszeń nie występują żadne objawy zatrucia. Przypadki ukąszeń żmij jamistych są często spowodowane nieostrożnością lub lekkomyślnością człowieka.

Jak rozpoznać żmije?

Chrząszcz zygzakowaty charakteryzuje się zygzakowatym grzbietem, dzięki czemu jest stosunkowo łatwy do zauważenia. Można to również rozpoznać po głowie w kształcie serca, która jest wyraźnie oddzielona od reszty głowy. W Tatrach występuje także melanistyczna odmiana żmii czarnej z ledwo widocznym zygzakiem. Żmije zygzakowate mogą osiągnąć długość około 1 metra. Poluje głównie na małe ssaki i gryzonie. Okres lęgowy żmij jamistych przypada na przełom kwietnia i maja. Samice składają do 15 jaj.

Czasem można zaobserwować spektakularne zjawisko kojarzenia się żmij jamistych. A męska walka jest jak taniec. Herpetolodzy, naukowcy pracujący z tą grupą zwierząt, nazywają to zjawisko tańcem błyskawic. – Podczas walki samiec nie używa jadowitych zębów i stara się powalić przeciwnika na ziemię – to wojna na wyniszczenie – wyjaśnia przyrodnik TPN. – Większe osobniki zazwyczaj wygrywają. W takich pojedynkach zwykle w pobliżu znajdują się kobiety. W odróżnieniu od samca ma stonowany brązowy kolor. Są też większe od samców.

Przyrodnik po raz kolejny podkreśla, że ​​żmije jamiste nie są agresywne i nie gonią człowieka.

Źródło: CHILLIZET /PAP/Szymon Bafia/Marek SzafrańskiSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *