Ten gatunek trzmiela może żyć pod wodą. Nawet przez… tydzień


Trzmiele mogą żyć zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich, ale teraz badacze odkryli co najmniej jeden gatunek, który jest lepiej przystosowany do trudnych warunków. Okazuje się, że wschodnia królowa trzmieli potrafi przetrwać pod wodą.

Naukowcy odkryli, że królowa trzmieli wschodnich (Niecierpliwe oświadczenie o bombie), gatunek szeroko rozpowszechniony we wschodniej części Ameryki Północnej, W czasie hibernacji wytrzymuje zanurzenie w wodzie przez około tydzień. Naukowcy twierdzą, że gdy królowe trzmiele zapadają w sen zimowy, zakopując się w glebie, zjawisko to może pomóc im przetrwać powodzie na wolności. Kolejnym priorytetem jest zbadanie, czy wyniki te odnoszą się również do innych gatunków trzmieli.

Obecnie wiemy, że około jedna trzecia wszystkich gatunków trzmieli jest na skraju wyginięcia, ale w przypadku trzmiela wschodniego tak się nie dzieje.
– powiedziała dr Sabrina Rondeau z Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie.

Jako pierwsi dokonali tego odkrycia Rondeau i jego współautor, profesor Nigel Raine. Wypadek w laboratorium spowodował, że do pojemnika dostała się woda.To tutaj trzymano hibernującą królową pszczół. „Ciekawość skłoniła nas do ciągłego przeprowadzania pełnego eksperymentu” – dodał Rondeau.

Ten trzmiel może żyć w wodzie przez tydzień. Jak przebiegł Twój test?

Naukowcy opisują badanie w czasopiśmie Biology Letters.pierwsi to dostali 143 niezakryte, hibernujące królowe trzmieli wschodnich Następnie każdy z nich umieszczono w specjalnej plastikowej tubie zawierającej wilgotną wierzchnią warstwę gleby. Następnie probówkę zabezpieczono perforowaną pokrywką i przechowywano w ciemnej lodówce przez tydzień.

Po potwierdzeniu, że pszczoły wciąż żyją, badacze zatrzymali 17 probówek jako kontrolę, a do pozostałych 126 probówek dodali zimną wodę. Królowej udało się unieść w połowie rury, ale tłok w pozostałej rurze wepchnął ją do wody.


wschodnia królowa trzmieli

wschodnia królowa trzmieli
Zdjęcie: Laboratorium Inwentaryzacji i Monitoringu Pszczół Miodnych USGS/Wikimedia Commons

W obu sytuacjach jedną trzecią rur pozostawiono na 8 godzin, kolejną trzecią na 24 godziny, a pozostałe 33% na 7 dni w celu symulacji różnych warunków zalewu. Następnie zespół przeniósł pszczoły do ​​nowych probówek i obserwował ich przeżycie. Wyniki pokazują, że wskaźniki przeżywalności są podobne niezależnie od okresu i warunków, na jakie narażona była królowa. 88% kontroli i 81% królów moczonych przez 1 tydzień nadal żyło po 8 tygodniach. Jednak ci, którzy ważyły ​​więcej, mieli większe szanse na przeżycie.

Czy trzmiele są odporne na zmiany klimatyczne?

Naukowcy twierdzą, że odkrycie jest godne uwagi, biorąc pod uwagę, że większość owadów, w tym wiele biegaczowatych, zapada w sen zimowy w wieku dorosłym. Nie nadaje się do zanurzenia Aby przeżyć, muszą opuścić tereny zalewowe.

Zespół badawczy stwierdził, że przyszłe obszary badawcze będą interesujące, jeśli chodzi o zbadanie mechanizmów leżących u podstaw odporności królowej na powodzie. niskie zapotrzebowanie na tlen Hibernacja.


Trzmiel zachodni

Trzmiel zachodni
Zdjęcie: Mousebelt/Wikimedia Commons

nauczyciel Dave Goulson, ekspert w dziedzinie pszczół na Uniwersytecie w Sussex Powiedział, że miłośnicy pszczół od dawna spekulują, że zwiększone zimowe opady deszczu spowodowane kryzysem klimatycznym mogą utopić wiele hibernujących królowych trzmieli pod ziemią. Okazuje się, że obawy te zostały rozwiane.

Źródło: Planeta.pl/The Guardian/Listy Biologiczne

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco. Polub naszą stronę Facebook.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *