Anime – gatunek japońskich filmów animowanych


Anime to gatunek japońskich filmów animowanych, który wyróżnia się charakterystycznymi liniami. Anime zyskało popularność w kulturze popularnej dzięki serialom „Dragon Ball”, „Pokemon” i „Sailor Moon”. Do kin trafiło dzięki japońskiemu Studio Ghibli jako piękny i poruszający film dla dorosłych.

treść:

Termin „anime” Pochodzi od angielskiego słowa „animacja” W Japonii termin ten jest używany nie tylko w odniesieniu do filmów krajowych, ale także w ogóle do filmów animowanych. Poza Krainą Wschodzącego Słońca jest to termin używany w odniesieniu do japońskich filmów i seriali anime.

 • styl rysowaniawywodzący się z japońskiego stylu rysowania komiksów zwanego „mangą”.
 • Postacie mają bogatą ekspresję Duże oczy i charakterystyczny kolor włosów.
 • Anime opiera się na rysunkach analogowychJednak obecnie coraz częściej wykorzystuje się technologię komputerową.
 • Techniki animacji 3D są rzadko stosowanew niektórych przypadkach technologia przechwytywania ruchu jest wykorzystywana do przeniesienia płynności ruchu postaci do filmu animowanego.
 • Anime produkuje filmy różnych gatunków. Filmy przygodowe, komedie, dramaty, filmy akcji, fantasy, romanse, horrory, science fiction.
 • Anime skierowane jest do wszystkich grup społecznych. Dzieci, dorośli, chłopcy, dziewczęta, geje, lesbijki, osoby niebinarne.

Twórcami pierwszego filmu animowanego byli Yoshinori Shimokawa, Junichi Kawachi i Seitaro Kitayama. Opublikowali swoje prace w 1917 rokupięciominutowy film pt „Historia Monbana Imokawy Rukuzo” Odcisnął piętno na historii jako pierwszy przedstawiciel swojego gatunku.

Od lat trzydziestych XX wieku do końca II wojny światowej Gatunek anime był wykorzystywany przez władzę w celach propagandowych.Aby wzmocnić kult cesarza. W tym okresie popularne były filmy Momotaro wyreżyserowane przez Mitsuyo Seo.

Rozwój anime w latach 60

Tuż po II wojnie światowej dużą popularnością w Japonii cieszyły się amerykańskie filmy animowane Walta Disneya i Warner Brothers. Z drugiej strony manga rozwija się w Japonii. To manga zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, z charakterystycznymi liniami.

Filmy animowane, jakie znamy dzisiaj ukształtował się w latach 60. Najważniejszymi tytułami tamtych czasów były:

 • Astrochłopiec (1963-1976) – Serial animowany na podstawie mangi Osamu Tezuki o robocie stworzonym przez naukowca na cześć jego zmarłego syna.
 • Czarodziejka Sally (1966-1991) – Seria anime oparta na mandze o magicznej dziewczynie, przedstawiająca przygody czarodzieja pośród zwykłych ludzi. Ta manga została narysowana przez Mitsuteru Yokoyamę.
 • Kimba Biały Lew (1966-1967) – pierwsza w Japonii pełnokolorowa seria anime oparta na chłopięcej mandze Osamu Tezuki.

Pierwszy polski film animowany

pozostało anime Spopularyzowany w Europie i Ameryce w latach 80. W Polsce pojawił się dzięki serialowi „Planetary War/Załoga G”. Manga była emitowana w Japonii od 1972 do 1974 roku, a w Polsce premierowy odcinek można było oglądać w czwartkowym letnim serialu Teleferii TP1. 1980.

Brian Lu pisze w rozdziale książki o anime: „Światowy katalog filmów: Japonia” (Intereku, 2010):

Anime to wyjątkowe medium, które pozwala reżyserom naprawdę rozwinąć swój styl. (…) W przypadku animacji świat na ekranie tworzony jest całkowicie od podstaw, zatem każdy szczegół finalnego filmu jest w pewnym sensie zamierzony. Dzięki temu twórcy oryginalnych anime, tacy jak Hayao Miyazaki, Mamoru Oshii i Satoshi Kon, mogą tworzyć dzieła stanowiące spójną i oryginalną filmografię.

Poniżej kilka przykładów naszych najpopularniejszych prac.

AKIRA (1988) – anime Bosozoku oparte na mandze dla młodzieży

Akcja filmu rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie przyszłości. Tokio zostało zniszczone przez potężną eksplozję. Gangi motocyklowe okupowały miasto, powodując chaos.a fanatycy religijni zwiastują przybycie wybawiciela o imieniu Akira.

Tetsuo zostaje ranny w potyczce z wrogim gangiem i zostaje porwany przez wojsko. Idzie do laboratorium i poddaje się eksperymentowi. zyskać ponadprzeciętną siłę.

Film ten w reżyserii Katsuhiro Otomo zajął drugie miejsce w rankingu najlepszych filmów o motocyklistach.

Grób Świetlików (1988) – Poruszający film o relacjach w obliczu zagrożeń zagrażających życiu.

akcja filmowa dzieje się podczas wojny. W miarę kontynuowania nalotów na japońskie miasto portowe Kobe młody Seita i jego młodsza siostra Setsuko ewakuują się do schronu przeciwlotniczego, aby spotkać się z matką. Krótko przed ich przybyciem schronisko jest zbombardowane.

Ponieważ ich matka jest poważnie ranna, a ojciec walczy na morzu, rodzeństwo decyduje się zamieszkać z ciotką. Brakuje jednak domowego ciepła. Seita i Setsuko uciekają przed ciotką, postanawiają zamieszkać w podziemnym bunkrze.

Film został wyprodukowany przez Studio Ghibli w Japonii i wyreżyserowany przez Isao Takahatę. Oryginalne dzieło Akiyoshiego Nosaki, w którym autor nawiązuje do własnych wspomnień z czasów II wojny światowej. Praca ta zdobyła nagrodę Błękitnej Wstążki (nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Tokio) w 1989 roku.

Księżniczka Mononoke (1997) – film o walce człowieka ze światem przyrody

Kiedy dzik o imieniu Nago atakuje jego wioskę, odważny Ashitaka postanawia z nim walczyć. Pokonaj zwierzęcego demona, ale w zamian musisz spełnić warunki. Aby dowiedzieć się, dlaczego Nago zamienił się w dzika, udaj się do rodzinnego miasta Nago.

Ashitaka wyrusza w długą podróż. W końcu dotarł do miasta. Mieszkańcy wydobywają żelazo i wycinają lasy, aby produkować broń. W lesie spotyka Sana, wilczycę znającą ludzki język.

Film animowany wyreżyserował założyciel Studio Ghibli, Hayao Miyazaki, i zdobył w 1998 roku nagrodę Ryu Masayuki Japońskiej Akademii Filmowej oraz nagrodę Blue Ribbon przyznaną przez Tokijskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych.

O tym tytule pisaliśmy także w naszym zestawieniu najpiękniejszych filmów o ekologii.

Metropolis (2001) – Tragiczna opowieść o robotach uciekających przed ludźmi.

akcja filmowa Dzieje się w trzypoziomowym futurystycznym mieście. Książę Czerwony postanawia stworzyć robota, który będzie rządził metropolią. Z drugiej strony syn naukowca jest wielkim przeciwnikiem robotów. Kiedy Tim stworzył robota, był zdeterminowany, aby go zniszczyć.

Stworzono fabułę anime Na podstawie filmu science fiction Fritza Langa „Metropolis” (1926) – Więcej informacji na temat tego tytułu można znaleźć w naszym rankingu najciekawszych filmów o przyszłości. Reżyseria: Rintaro.

Spirited Away (2001) – wzruszające anime oparte na mitologii japońskiej

Główną bohaterką jest dziewczyna o imieniu Chihiro i jakimś przypadkiem… udaj się do krainy duchów. Spotyka tam Haku, który początkowo ma wygląd chłopca, jednak z czasem okazuje się, że potrafi zmieniać się także w inne stworzenia, na przykład smoka.

Haku zabiera ją do matki, bogini Yubaby.dziewczyna pozostaje na służbie.

Film w reżyserii Hayao Miyazakiego otrzymał wiele prestiżowych nagród.

 • Nagroda Złotego Niedźwiedzia (najlepszy film animowany) na Festiwalu Filmowym Berlinale 2002,
 • Oscar 2003 – najlepszy pełnometrażowy film animowany
 • Saturn (najlepszy film animowany) 2003;
 • 2003 Critics Choice (najlepszy film animowany);
 • Laureat czterech nagród Annie w kategoriach pełnometrażowego filmu animowanego, reżyserii, scenariusza i muzyki.
 • Złoty Satelita 2003 – jako najlepszy film animowany lub jako połączenie różnych mediów.

Gatunki anime są często podzielone na różne typy w zależności od rodzaju odbiorców i rodzaju prezentowanych treści. Poniżej znajdują się najpopularniejsze rodzaje filmów animowanych.

 • Sentai – Są to dzieła, w których główni bohaterowie stanowią kolektyw, najczęściej „zespół bojowy”, a niektóre postacie mogą posiadać nadprzyrodzone zdolności. Odmianą jest „Super Sentai”, która przedstawia przygody i misje superbohaterów.
 • Mecha – Film animowany osadzony w realiach science fiction i przedstawiający walkę pomiędzy robotami lub ludźmi a robotami lub humanoidami.
 • popisujesz się – Anime Shonen skierowane do młodych chłopców, takie jak „Dragon Ball” i „Pokémon”.
 • Magiczna dziewczyna – Angielskie określenie to „magical girls”, które odnosi się do bohaterek, najczęściej nastolatek, posiadających magiczne moce, jak w serialu „Sailor Moon” (1992-1997).
 • jego – filmy i seriale animowane dla młodzieży i starszych,
 • Seks – Anime dla dorosłych zawierające elementy erotyczne, które nie wiążą się z czynnościami seksualnymi (np. „Green Green”, „Chobits”)
 • Hentai – Termin używany w kręgach Europy Zachodniej do opisania filmów pornograficznych w stylu anime. W języku japońskim słowo „henta” oznacza „zboczeniec” i ma negatywną konotację.

źródło:

Bartłomiej Patsyrk Słownik gatunków i zjawisk filmowychParkEdukacja, Bielsko-Biała, 2010, s. 167-168.



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *