Gatunek do tej pory nieznany nauce. Przeraża wyglądem i zachowaniem


Australijscy naukowcy odkryli nowy gatunek mrówki. Ze względu na swój wygląd i nawyki żywieniowe został nazwany Reptanilla Voldemort, na cześć postaci Lorda Voldemorta z popularnych książek i filmów o Harrym Potterze.

Reptanilla Voldemort jest opisana w magazynie Zookies. Przedstawiciele nowego gatunku wyróżniają się przede wszystkim smukłym, bladym ciałem z ostrą dolną szczęką. Wstępne ustalenia naukowców z Uniwersytetu Australii Zachodniej pokazują również, że owady te wolą żyć w ciemności.

Reptanilla Voldemort – nowy gatunek mrówki

– Reptanilla Voldemort jest prawie na pewno drapieżnikiem i przerażającym łowcą w ciemności. Potwierdzają to obserwacje zachowań łowieckich innych gatunków mrówek gadzich. Malutkie robotnice używają swoich ostrych żuchw i potężnych żądeł, aby obezwładnić stonogi glebowe znacznie większe od nich samych, zanim przejdą do larw zjadających padlinę, powiedział Mark, główny autor badania opisującego nowy gatunek.

Do tej pory odkryto tylko dwa okazy Reptanilli Voldemort. Odkryto je przypadkowo podczas badań ekologicznych mających na celu zarejestrowanie podziemnych zwierząt w suchym regionie Pilbara w północno-zachodniej Australii. Naukowców to jednak nie zniechęca, gdyż znane wcześniej gatunki z rodziny Leptanidae to także owady preferujące skryty tryb życia.

Pozostała część artykułu znajduje się pod filmem

„W przeciwieństwie do większości gatunków mrówek, gatunki Leptanilla żyją zazwyczaj w małych koloniach składających się z królowej i zaledwie około 100 robotnic, gniazdujących i żerujących wyłącznie pod ziemią” – wyjaśnia dr Wong.

Australia ma jeden z najwyższych poziomów różnorodności mrówek na świecie (szacowany na 1300 do ponad 5000 gatunków), ale Reptanilla voldemort to dopiero drugi gatunek z rodziny Reptanidae odkryty na kontynencie. Pierwszą z nich była Leptanilla swani, która została szczegółowo opisana już w 1932 roku.

„Przystosowane do życia w ciemności robotnice Leptanilla są ślepe, pozbawione pigmentu i mają od 1 do 2 milimetrów długości. Nieco większe od ziarenka piasku mogą z łatwością poruszać się po glebie” – wyjaśniają naukowcy cytowani przez Zookeys.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej PolskiSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *