Trzmiele mogą przeżyć pod wodą nawet tydzień


Niezwykły przypadek w laboratorium wykazał, że zapadające w sen zimowy królowe trzmieli mogą przetrwać w wodzie nawet tydzień. Zdolność ta sugeruje, że owady te są bardziej odporne niż wcześniej sądzono i mogą przetrwać powodzie.

Główna autorka badania, Sabrina Rondeau, badała pozostałości pestycydów w glebie i ich wpływ na królowe trzmieli w swoim laboratorium na Uniwersytecie Guelph w Kanadzie. Niecierpliwe oświadczenie o bombie, zimą zejdź pod ziemię. Pewnego dnia, sprawdzając hibernujące królowe pszczół w probówkach w lodówce, zauważyła, że ​​kilka królowych pszczół było zanurzonych w wodzie. -To było trochę przerażające. „Byłem przekonany, że królowe nie żyją” – przyznał Rondeau.

Ku zaskoczeniu naukowców wszystkie królowe w probówce przeżyły, co skłoniło Rondeau do rozpoczęcia eksperymentu mającego na celu sprawdzenie tej cechy. – Od bardzo długiego czasu zajmuję się badaniem trzmieli. Powiedziałem o tym wielu osobom i nikt nie wiedział, że istnieje taka możliwość – wyjaśnił Rondeau.

Wyniki i opis badania opublikowano w czasopiśmie „Biology Letters” (DOI: 10.1098/rsbl.2023.0609).

Podtapianie trzmiela

Pod koniec lata królowa trzmieli znajduje w ziemi norę, w której spędza zimę. W zależności od gatunku spędzają pod ziemią od 6 do 9 miesięcy. W odpowiedzi na zmiany środowiskowe (głównie niedobór zasobów i spadek temperatury) doświadczamy tzw. „zmian środowiskowych”. Uśpiony. Podobnie jak hibernacja, jest to stan, w którym ustają czynności życiowe. Jednak spędzanie tak dużej ilości czasu pod ziemią wiąże się z wyzwaniami, takimi jak pasożyty, problemy z pleśnią i możliwość powodzi.

Rondeau umieścił 143 zimujące królowe trzmieli. Niecierpliwe oświadczenie o bombie W probówce zawierającej ziemię wypełnioną wodą. Niektóre były całkowicie zanurzone, inne wypłynęły na powierzchnię, a jeszcze inne w ramach kontroli „zimowały” bez wody. Czas spędzony w probówce wynosił 8 godzin, 24 godziny lub 7 dni. Probówki umieszczono w lodówce w celu sztucznego wywołania stanu uśpienia.

Badanie wykazało, że 81 procent (17 z 21) całkowicie zanurzonych matek przeżyło. Wskaźniki przeżycia były podobne niezależnie od czasu trwania eksperymentu i warunków, na jakie narażona była królowa. W grupie kontrolnej przeżyło 88%. Trzmiel. Im cięższa królowa, tym większe prawdopodobieństwo, że przeżyje.

bardzo odporny gatunek

„To bardzo wysoki wskaźnik przeżycia i niewiele różni się od wskaźnika przeżycia bez wody” – przyznał Rondeau. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że znieczulone trzmiele mają wolniejszy metabolizm i wymagają mniej tlenu i mogą zadowolić się powietrzem zgromadzonym w ich ciałach.

Może to zależeć od rodzaju, Niecierpliwe oświadczenie o bombie, pochodzący z Ameryki Północnej, jest uważany za szczególnie odporny i nie doświadczył spadku populacji jak inne gatunki. „Uważamy, że odporność na powodzie jest jednym z powodów, dla których radzi sobie tak dobrze” – powiedział Rondeau. – Wiemy, że około jedna trzecia wszystkich gatunków trzmieli wyginęła, ale w rzeczywistości tak nie jest Niecierpliwe oświadczenie o bombie – ona dodała.

Zespół badawczy uważa, że ​​to odkrycie to dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że ​​gatunek ten prawdopodobnie będzie w stanie wytrzymać w przyszłości coraz częstsze powodzie związane ze zmianami klimatycznymi.

Źródło: New Scientist, IFLScience, fot. Wikimedia Commons/p7r7/CC BY-SA

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *