Film przygodowy – gatunek, który nie pozwala na nudę


Ten film przygodowy wyrósł z tradycji literackiej Juliusza Verne’a i Arthura Conan Doyle’a. To film o marzycielach i marzycielach. Twórcy mogą puścić wodze fantazji, a widzowie mogą podróżować po świecie i odwiedzać nieoznaczone na mapie wyspy. A wszystko to z udziałem głównego bohatera, który pokonuje wszelkie przeszkody na swojej drodze.

treść:

 • jeden pozytywny bohater – Bohater, którym może być grupa poszukiwaczy przygód, ma wyraźnego przywódcę.
 • szybka akcja – W filmach przygodowych trzeba szybko podejmować decyzje i liczyć się z konsekwencjami niepowodzeń, np. schwytaniem przez wroga lub przejęciem przez kogoś innego dowodzenia w drodze do skarbu.
 • wiele przeszkód – Bohaterowi nie udaje się szybko dotrzeć do celu, po drodze omal nie ginie, traci ekwipunek, a czasem nawet traci przyjaciół w swojej drużynie.
 • Efekty specjalne – Są szczególnie ważne w filmach przygodowych, gdzie sprawiają, że widz czuje się częścią przygody. Często przedstawiają fikcyjne stworzenia, np. mityczne zwierzęta, ale w sposób wiarygodny i zgodny z przedstawioną rzeczywistością.

byli pionierami filmów przygodowych Georgesa Mélièsa i Edwina Portera – To twórcy, którzy w początkach kina eksperymentowali z różnymi gatunkami. W dorobku Georgesa Mélièsa znajdują się pierwsza filmowa baśń („Kopciuszek” z 1899 r.) oraz filmy science fiction, takie jak „Podróż na Księżyc” (1902) i „Podbój regionów polarnych” (1912). Za jego pierwszy film przygodowy uważa się Rajd samochodowy Paryż-Monte Carlo (1905)..

Edwin Porter zasłynął rolą w pierwszym w historii westernie „Napad” (1903). W oparciu o dorobek kina niemego obu twórców powstały kolejne arcydzieła gatunku kina przygodowego.

W 1905 roku nakręcono film „Przygody Sherlocka Holmesa””Wyreżyserowany przez Jamesa Stuarta Blacktona – Przez wielu badaczy uważany za pierwszy film przygodowy w historii kina. Ten amerykański reżyser kina niemego był także pionierem filmów animowanych.

Niektóre z dzieł wyznaczających standardy dla tego gatunku to:

 • 20 000 mil pod powierzchnią morza (1916) – Film niemy w reżyserii Sturta Peytona na podstawie powieści Juliusza Verne’a.
 • Zaginiony świat (1925) – To także niemy film przygodowy na podstawie powieści Arthura Conana Doyle’a. Film wyreżyserowany przez Harry'ego O. Hoyta jest także pierwszym tego rodzaju. film o potworachlub filmy o potworach.

Pierwszy poważny szczyt w historii filmów przygodowych miał miejsce w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Powstały wówczas świetne adaptacje powieści i filmów podróżniczych, czerpiące z mitów starożytnych Greków i Rzymian.

 • Wyspa skarbów (1950) – Film w reżyserii Byrona Haskina jest adaptacją powieści Roberta Louisa Stevensona. To historia trzech podróżników zdeterminowanych, by odnaleźć skarb Kapitana Flinta. Wsiadają na statek i udają się na karaibską wyspę, gdzie spotykają piratów.
 • Dookoła świata w 80 dni (1956) – To historia brytyjskiego lorda (David Niven), który zakłada się z francuskim lokajem, że w 80 dni okrąży świat. Film w reżyserii Michaela Andersona powstał na podstawie książki Juliusza Verne’a. W 1957 roku zdobył pięć Oscarów, w tym za najlepszy scenariusz, muzykę, zdjęcia i montaż, a także za najlepszy film.
 • Jazon i Argonauci (1963) – Filmowa adaptacja greckiego mitu o wyprawie Argonautów do Kolchidy w poszukiwaniu Złotego Runa. Film wyreżyserowany przez Dona Chaffreya z Toddem Armstrongiem w roli Jasona. Tytuł ten zajmuje drugie miejsce na liście filmów przedstawiających greckich bogów.

Lata 80. i 90. to okres szczególny w historii kina przygodowego. W ramach New Adventure Cinema powstała wówczas epicka produkcja, która dała początek serii i kolejnym tytułom, które powstają do dziś.

 • Poszukiwacze zaginionej Arki (1981) – To pierwszy z serii filmów o Indianie Jonesie (Harrison Ford), archeologu, który nie waha się walczyć z nazistami w celu odnalezienia Arki Przymierza. Film Stevena Spielberga zajmuje trzecie miejsce w rankingach filmów podróżniczych.
 • Park Jurajski (1993) – To kolejny świetny tytuł reżysera Stevena Spielberga, który utorował drogę innym twórcom filmowym do wykorzystania efektów specjalnych w swoich filmach. W pierwszej części nowo powstały Park Jurajski nie jest jeszcze udostępniony do zwiedzania. Zanim to nastąpi, muszą przejść test bezpieczeństwa przeprowadzony przez Alana Granta (Sam Neill), Ellie Sattler (Laura Dern), Donalda Gennaro (Martin Ferrero) i Iana Malcolma (Jeff Golblum).

W obrębie filmów przygodowych można wyróżnić podgatunek, w którym główny bohater walczy ze złem za pomocą broni (najczęściej białej), aby chronić społeczność. Najbardziej znane przykłady „filmów z płaszczem i sztyletem” to:

 • Znaki Zorro (1940) – Film w reżyserii Rubena Mamouliana opowiada historię Diego Vegi (Tyrone Power), który po studiach zagranicznych w Madrycie wraca do rodzinnego Los Angeles. Na miejscu odkrywają, że gubernator hiszpańskiego króla, Don Luis Quintero (J. Edward Blomberg), terroryzuje miejscową ludność w imieniu swojego ojca. Ubrany w czarną maskę i płaszcz jest zdeterminowany przywrócić sprawiedliwość, a jego znakiem rozpoznawczym jest wycięta mieczem litera „Z”. Ten film z 1940 roku jest remakiem niemego filmu z 1920 roku.
 • Płomień i strzała (1950) – To film kostiumowy w stylu Przygód Robin Hooda. Głównym bohaterem jest Dardo (Burt Lancaster), który postanawia dołączyć do grupy rebeliantów walczących z tyranią hrabiego Hawke’a.Reżyseria: Jacques Tourneur
 • Fanfan Tulipan (1952) – Francuski hit filmowy z lat 50. XX wieku. Film opowiada o przygodach młodego mężczyzny (Gerard Philippe), który ucieka z zaaranżowanego małżeństwa, aby wstąpić do wojska. Czarno-biała komedia przygodowa Christiana-Jacquesa zdobyła Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1952 roku i Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Kolejnym podgatunkiem filmów przygodowych są filmy podróżnicze, takie jak:

 • Bonnie i Clyde (1967) – Romantyczna opowieść w reżyserii Arthura Penna o parze gangsterów (Faye Dunaway i Warren Beatty) podróżujących po Stanach Zjednoczonych. To także jeden z najlepszych filmów o mafii w historii kina.
 • Siedem lat w Tybecie (1997) – Film o alpiniście (Brad Pitt), który zostawia rodzinę, aby zdobyć Nanga Parbat w Himalajach. Film w reżyserii Jean-Jacques’a Annauda zajął pierwsze miejsce na liście filmów o górach.
 • Prosta historia (1999) – W tym filmie drogi, znakomicie zagranym przez Richarda Farnswortha, gra Alvina Straighta, który przemierza Amerykę traktorem, aby odwiedzić umierającego brata. Film w reżyserii Davida Lyncha uplasował się na drugim miejscu naszego zestawienia najlepszych filmów podróżniczych.

Filmy przygodowe z motywami pirackimi mają długą historię i jak pokazuje sukces „Piratów z Karaibów” są tematem ponadczasowym. Oto kilka przykładów: Jej rozwój znajduje się na liście najlepszych filmów o piratach.

 • Kapitan Krew (1935) – To pełna zaskakujących zwrotów akcji historia lekarza (Erol Flynn), który zostaje piratem dzięki pomocy pięknej Arabelli Bishop (Olivia de Havilland).Reżyseria: Michael Curtiz
 • Karmazynowy pirat (1952) – To prototyp „Piratów z Karaibów”. Głównym bohaterem jest Kapitan Varro (Burt Lancaster), który dla osiągnięcia swoich celów zmienia pozycje na linii frontu.Reżyseria: Robert Siodmak
 • Piraci z Karaibów (2003-2017) – Pięć filmów przedstawiających przygody Kapitana Jacka Sparrowa, ze świetną rolą Johnny’ego Deppa.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *