Kot domowy jest w naturze gatunkiem obcym. Może być sporym zagrożeniem


Psycholog zwierząt Mieszko Eichelberger mówi: „Ogrody jako mikroekosystemy bezpośrednio i pośrednio Dotknięte obecnością kotów domowych”.

Polują na małe ssaki, ptaki, gady i płazy., a czasem i większe bezkręgowce – kontynuuje Skomolcha. – Nie wprowadzają rozróżnienia między gatunkami pospolitymi lub uważanymi za szkodniki człowieka (np. mysz domowa) a gatunkami rzadkimi i chronionymi, takimi jak ryjówki i małe ptaki wróblowe. Instynkt łowiecki kotów spowodował już ogromne szkody w świecie przyrody i wyginięcie wielu gatunków, głównie ptaków, w ograniczonych ekosystemach wyspiarskich.

Koty polują na małe ssaki, gady i płazy

Koty polują na małe ssaki, gady i płazyGai van Langenhove/Zdjęcie biograficzne/East Newswieści ze wschodu

Koty domowe to gatunek egzotyczny

Naukowcy i behawioryści nie mają wątpliwości – Koty domowe są gatunkiem inwazyjnym w przyrodzie.

– Jako gatunek udomowiony kot domowy nigdy nie występował w środowisku naturalnym i stanowi wyzwanie dla ekosystemu jako gatunek egzotyczny i inwazyjny – stwierdził Eichelberger. – Koty domowe, czyli ingerencja człowieka w proces udomowienia kotów, powodują ogromne straty w świecie przyrody i stanowią jedno z głównych zagrożeń dla ekosystemów na całym świecie. Na całym świecie koty domowe powodują dziesiątki miliardów zgonów, a szacuje się, że w Polsce z ich powodu umiera co roku około 2 miliardy zwierząt.

Naukowcy z Polskiego Instytutu Ochrony Przyrody twierdzą: „Istnieją jednoznaczne dowody naukowe, że koty domowe mają niepożądane skutki i zagrażają różnorodności biologicznej Polski oraz związanym z nią usługom ekosystemowym, dlatego w naszym kraju są uważane za gatunek inwazyjny”. gatunek.” Akademia Nauk.

Jak mówi Skomolcha: „Mimo że jego przodkami są dzikie koty lub dzikie koty nubijskie, kot domowy jest tworem człowieka i dlatego nie jest naturalnym elementem środowiska. „Dzikie koty”, a nie „dzikie koty”. Mówienie o tym jest w jakiś sposób wybielanie i usprawiedliwia okrucieństwo człowieka wobec kotów i przyrody. Bo w takich sprawach to nie wina kota, że ​​kot jest kotem, tylko wina człowieka…

Mieszko Eichelberger zauważa wielkość. My, ludzie i opiekunowie kotów, mamy do odegrania rolę w tej sytuacji.

– Odpowiedzialne zarządzanie kotami domowymi jest zatem bardzo ważne, aby chronić populacje dzikich zwierząt i zachować równowagę ekosystemów, w tym ogrodów – mówi.

Dodał: „Bezpośrednie skutki obejmują skażenie kocim moczem i odchodami. Koty żerują jednak również na ptakach, płazach, gadach i innych małych ssakach, które często zakłócają ekosystemy ogrodowe. Stanowią integralną część populacji i wpływają na dynamikę populacji oraz równowagę biologiczną .

Jak dbać o ogród, aby koty go nie zniszczyły?

Przede wszystkim – Zabezpiecz teren.

Wydaje się to banałem, ale jeśli chcesz właściwie zadbać o zdrowie swojego zwierzaka, nie jest to kaprys.

– Chociaż wypuszczanie kota na balkon lub do ogrodu może być wspaniałym przeżyciem dla Twojego futrzanego przyjaciela, ważne jest również zapewnienie mu bezpiecznego otoczenia, mówi Eichelberger.

Tak jak zawieszanie siatek na balkonach i oknach nie jest niczym zaskakującym i trudnym, tak w ogrodzie nie jest to już oczywiste. Niektórzy zalecają zbudowanie specjalnej woliery dla kotów.

– Zabezpiecz wejścia do ogrodu i wysokie drzewa (na które koty mogą się wspinać lub przeskakiwać) siatką, a przede wszystkim zabezpiecz płoty po przekątnej, aby koty nie wychodziły z ogrodu. Ogród – mówią eksperci. – Zalecaną siatką jest siatka stalowa. Siatki materiałowe lub plastikowe są podatne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia.

Najbardziej trujące są lilie. Eksperci twierdzą, że „nawet niewielkie ilości kwiatów, liści i pyłków mogą być śmiertelne”.".To to samo co konwalia

Najbardziej trujące są lilie. Eksperci twierdzą: „To samo dotyczy konwalii, nawet jeśli jest to tylko niewielka ilość kwiatów, liści i pyłków”.Adama Burakowskiegowieści ze wschodu

warto pamiętać meble ogrodowe Sprzęt odporny na kocie pazury. Materiał, z którego są wykonane, musi być wodoodporny.

– Upewnij się, że masz meble i inne przedmioty na balkonie lub w ogrodzie. Stabilny i nie spadnie na kota – Radzą psychologowie zwierząt. – Zapewnij swojemu kotu bezpieczne miejsce do ukrycia na balkonie lub w ogrodzie (np. w kąciku lub legowisku). Miejsce, w którym Twój kot może odpocząć i poczuć się bezpiecznie. Jego położenie pozwala mu także radzić sobie z potencjalnymi zagrożeniami z powietrza. (atak dzikiego ptactwa) lub ukryć się przed nadmiernym nasłonecznieniem – dodał.

Warto to rozważyć, jeśli masz dużo miejsca „Monitorowanie kota”. Polecany dla zwierząt oswajających się z nową przestrzenią. Może to być obserwacja lub specjalny nadajnik.

– Zawsze nadzoruj swojego kota, gdy przebywa na balkonie lub w ogrodzie, zwłaszcza jeśli dopiero oswaja się z nowym otoczeniem – mówi Mieszko Eichelberger, dodając: niebezpieczny przedmiot. Ochrona GPS (detektor na obroży) i kamera monitorująca Twojego kota, gdy jesteś w domu, zadbają o komfort i spokój Twojego kota.

I, jak podkreśla, „aby zmniejszyć potencjalne narażenie kota na działanie chemikaliów, unikaj stosowania toksycznych środków chemicznych do pielęgnacji roślin lub czyszczenia pomieszczeń, które mogłyby zaszkodzić Twojemu kotu. Przechowuj je w magazynie lub piwnicy”.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku roślin. Musi być bezpieczny dla kotów, aby „ten wścibski dzieciak nie został wysłany do lekarza na płukanie żołądka”.

Po drugie – Wybierz roślinę.

Jakie kwiaty nie są trujące dla kotów?

Należy pamiętać, że nie wszystkie koty lubią jeść warzywa. Warto pamiętać, że koty należą do grupy drapieżników i głównym składnikiem ich diety jest mięso.

Ich zęby i cała struktura przewodu pokarmowego są przystosowane do jedzenia mięsa. Czasami jednak zjadają małe kawałki roślin. Dlaczego koty jedzą rośliny? Możliwe przyczyny to:

– Konieczność oczyszczenia grudek sierści w żołądku.

– Problemy behawioralne związane z brakiem stymulacji.

– Ciekawość – szczególnie w przypadku małych kociąt.

Jednak nadal powinieneś zachować bezpieczeństwo i inwestować w rośliny bezpieczne dla kotów.

Wszyscy są zgodni co do tego, że Actinidia to roślina przyjazna kotom. Inne, mniej oczywiste, które dobrze sprawdzają się w ogrodzie, to owies, papirus i waleriana. Nie wszyscy wiedzą, ale koty lubią przyprawy. Można także sadzić rozmaryn, bazylię, pietruszkę itp.

Jakich roślin unikać w swoim kochającym koty ogrodzie?

Do Najbardziej trująca jest lilia. Eksperci twierdzą: „To samo dotyczy konwalii, nawet jeśli jest to tylko niewielka ilość kwiatów, liści i pyłków”.

Inne rośliny, które głównie powodują zatrucia pokarmowe i zapalenie żołądka i jelit, to begonia, azalia, trojeść mleczna, cyklamen, tulipan, hiacynt, hiacynt winogronowy, frezja, dieffenbachia, zamioculcas, sansewieria, hiacynt, filodendron, caladium, figa, geranium, fiołek afrykański itp. .

„Bez względu na przykładową listę zawsze warto indywidualnie wybrać rośliny, które stwarzają najmniejsze ryzyko dla klienta” – mówi Mieszko Eichelberger.

Rzadki widok na polskich terenach podmokłych.Liczba żółwi szybko maleje.wiadomości Polsatu

INTERIA.PL

Masz jakieś sugestie, uwagi lub znalazłeś błąd na stronie?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *