Osiągał nawet 15 metrów długości i ważył tonę. Zidentyfikowano nowy gatunek prehistorycznego węża


Naukowcy zidentyfikowali nieznany wcześniej gatunek starożytnego węża, który mógł być jednym z największych węży, jakie kiedykolwiek pełzały po Ziemi. Szacunki sugerują, że gad mógł osiągnąć 15 metrów długości i ważyć do 1 tony.

W kopalni węgla w Panandro w stanie Gujarat w zachodnich Indiach odkryto skamieniałe szczątki starożytnego węża. W sumie wydobyto 27 kręgów o długości do 6 centymetrów i szerokości 11 centymetrów. Początkowo sądzono, że jest to wymarły krokodyl ze względu na jego duże rozmiary i fakt, że był częściowo ukryty pod osadami. Jednak niedawna analiza skamieniałych kręgów ujawniła, że ​​należą one do nieznanego wcześniej gatunku olbrzymiego prehistorycznego węża.

Wyniki i opis badania opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports” (DOI: 10.1038/s41598-024-58377-0).

Nowy gatunek gigantycznego węża

Badacze przyznali, że szukali w kopalni czegoś zupełnie innego. – Właściwie szukaliśmy w tym miejscu wczesnych skamieniałości wielorybów. Sunil Bajpayee z Indyjskiego Instytutu Technologii Roorkee powiedział, że oprócz skamieniałości wielorybów odkryto także wiele skamieniałości innych kręgowców, w tym węży.

Na podstawie wielkości kręgów naukowcy oszacowali, że gatunek mógł mieć od 11 do 15 metrów długości i ważyć ponad tonę.Naukowcy przyznają, że ich szacunki są niepewne, ale sugerują, że nadali nazwę nowo zidentyfikowanemu gadowi Vasuki Indicusmógł być wielkości Titanoboa, największego węża w historii, który wyginął około 58 milionów lat temu.

– Szacunkowa długość ciała Vasuki Indicus Chociaż długość jest porównywalna z Titanoboa, kręgi Titanoboa są nieco większe. Vasuki Indicus. Jednakże w chwili obecnej nie można z całą pewnością stwierdzić, że: Vasuki Indicus Według Vajpayee był albo większy, albo cieńszy niż Titanoboa.

zaatakować drapieżnika

Biorąc pod uwagę jego rozmiar i masę, naukowcy uważają, że wąż był wolno poruszającym się drapieżnikiem, który czekał na swoją ofiarę i atakował z zaskoczenia, podobnie jak dzisiejsze anakondy i pytony bagienne. Kiedy łapie ofiarę, owija się wokół niej i dusi.

Naukowcy sugerują, że wąż ten żył w środowisku lądowym lub na terenach podmokłych. „Trudno powiedzieć dokładnie, na jakie zwierzęta w tym czasie polował. Należy jednak zaznaczyć, że szczątki znajdują się w obrębie tej samej jednostki skalnej, w której je odkryto. Vasuki Indicusodkryto także płaszczki, rekiny, sumy, żółwie, krokodyle i prymitywne skamieniałości wielorybów. „Nie znaleziono żadnych szczątków ssaków lądowych” – przyznali autorzy badania.

Oceniając rozmiar, kształt i cechy skamieniałości oraz porównując ją ze znanymi gatunkami, naukowcy umieścili węża w wymarłej już rodzinie Madzoidae.tak zakładają Vasuki Indicus Rozwinął się w klimacie umiarkowanym ze średnią temperaturą około 28 stopni Celsjusza, czyli znacznie wyższą niż obecnie. Wiek znaleziska oszacowali na 47 milionów lat.

Obecnie największym wężem jest pyton siatkowy. Długość może osiągnąć 6-9 metrów.

Vlodlo: Science Alert, The Guardian, fot. Surowe piksele/CC0

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *