Strzeleccy ornitolodzy chronią zagrożony gatunek


Ornitolodzy łowczy chronią zagrożone gatunki.rolnicy im pomagają

Błotniak kurczakowy jest wymarłe ptaki drapieżne, Gniazda budują w zbożach na ziemi – wyjaśnia ornitolog Piotr Zabrodski z działu przyrodniczego Muzeum Śląska Opolskiego, mieszczącego się w Muzeum Zachowań Buntowniczych w Górze Schiff. Ania. – Niestety pisklęta błotniaka nie zawsze mają czas, aby urosnąć i odlecieć przed rozpoczęciem żniw, dlatego część piskląt ginie.

Dlatego też Bosian Nature Association od 2005 roku realizuje projekt. Celem jest ochrona piskląt tego zagrożonego gatunku. Przyrodniczka z Mount St. Anna jest zaangażowana w tę akcję praktycznie od samego początku.

– BaOstatnie sześć lat było szczególnie intensywne.Ornitolog powiedział, że projekt prowadzono na terenie trzech powiatów na Opolszczyźnie: Kęzęzin-Kozyre, Prudnik i Gułbčice.

Zadaniem badacza jest odnalezienie gniazda błotniaka, oznaczenie go tyczką, W porozumieniu z rolnikiem będącym właścicielem pola ogradzamy je specjalną siatką, która nie tylko chroni pisklęta podczas żniw, ale także a także ochrona przed drapieżnikami lądowymi.

– Do odstraszania lisów, kotów i bezdomnych psów stosujemy także repelenty zapachowe – dodaje Piotr Zabrodski. – W ten sposób, dzięki współpracy z rolnikami, udało nam się ochronić większość lęgowisk błotniaka łąkowego na Opolszczyźnie. W 2022 roku po raz pierwszy w trakcie badań prowadzono hodowlę błotniaków na obszarze pomiędzy Gura i Chouf. Anna, Niukami, Rigota Dorna. Z trzech par dwóm udało się wychować potomstwo. Jedno z gniazd zostało już zniszczone w okresie inkubacji. Na obszarze lęgowym było niewiele zboża, a samica była wyraźnie widoczna, co wskazywało, że prawdopodobnie drapieżnik splądrował gniazdo.

Jeszcze więcej szczęścia mieli ptasi mieszkańcy pozostałych dwóch gniazd, w których wykluły się pisklęta, a przyrodnikom udało się skontaktować z właścicielami pól i uzyskać zgodę na ich ogrodzenie. Wychowane pisklęta odleciały z gniazda.

– Wcześniej skupialiśmy się na powiatach kęrzężyńsko-kosylskim, prudnickim i gubrszyckim. W powiecie strzeleckim nie było zbyt wiele do ochrony., nie było żadnych przykładów ich lęgów w tym miejscu – dodają badacze. – Pojedyncze ptaki tego gatunku obserwowano sporadycznie.

Kiedy jest mało szczurów…

W zeszłym roku w okolicach Strzelez nie wykluł się ani jeden błotniak.

„Wiele zależy od tego, jak duża jest w danym roku populacja gryzoni i na jakim obszarze” – wyjaśnia ornitolog. – Błotniak łąkowy to gatunek, który przybył z Afryki w poszukiwaniu terenów bogatych w gryzonie. Norniki charakteryzują się wzrostem populacji przez około pięć lat, po czym następuje upadek i spadek populacji, po którym następuje stopniowa odbudowa populacji w ciągu następnego roku. Ze względu na sytuację w tym roku istnieje możliwość, że błotniaków będzie więcej. Są to kontenery połączone.

– Obecnie słyszymy od rolników, że tak właśnie będzie w tym roku. W niektórych miejscach ponownie przybywa gryzoni. – on dodał.・Wzrosła również liczba obserwacji zimujących ptaków. Częściej niż w ostatnich latach zimują tu jastrzębie złote, uszatki i jeże. Dlatego też oczekuje się, że liczba gniazd błotniaka Numa ponownie wzrośnie.

Najpowszechniejsze są błotniaki Na lęgowiskach pojawia się pod koniec kwietnia. Następnie przyrodnicy szukają miejsc godowych i gniazd dla samców tych ptaków. Ten typ rodzicielstwa trwa niemal do końca sierpnia. Dzieje się tak dlatego, że niektóre mioty, szczególnie te po stratach, mogą się powtarzać, a co za tym idzie, opóźniać się.

Może się to zdarzyć także w przypadku szczeniąt urodzonych przez niedoświadczone samice – wyjaśnia Zabłocki. – Co ciekawe, np. w okolicach Głubšic hodowla jest zwykle opóźniona o 1-2 tygodnie, ale to tutaj najczęściej wykonujemy ostatnie prace i kończymy projekt.

Zgoda na zawieszenie

Jak podkreślają ornitolodzy,Olimpijczycy z naszego regionu aktywnie współpracują z przyrodnikami O ochronie błotniaków. W trakcie realizacji projektu badacze zetknęli się tylko z dwiema sytuacjami, w których właściciele pól mieli wątpliwości co do swojego udziału w programie ochrony.

– Ale po dyskusji i przedstawieniu argumentów ludzie zwykle zgadzają się, że gatunek ten jest rzadki i pożyteczny, bo zjada gryzonie – stwierdza przyrodnik. – Niektórzy ludzie uczestniczą aktywnie, inni mniej.wiadomo, że Jest to niewygodne dla rolników, którzy kombajnami muszą omijać takie płoty. Zamiast iść prostą ścieżką. Jednak korzyści związane z obecnością tych ptaków są ogromne. Błotniaki mogą znacznie zmniejszyć populację gryzoni, a im więcej dorosłych ptaków musi karmić pisklęta, tym większa korzyść dla właściciela pola.

Rolnicy nie dostają dopłat tylko dlatego, że mają na polach błotniaki łąkowe. Dopłaty takie wypłacane są jedynie właścicielom łąk kośnych na Opolszczyźnie. Gatunek ten gniazduje głównie w jęczmieniu, pszenicy, pszenżycie, ale bardzo rzadko w rzepaku.. Ich gniazd nigdy nie zaobserwowano na pastwiskach.

– Ale płoty, które instalujemy wokół gniazd na polu, mają wymiary około 2,5 x 2,5 metra, więc straty ziarna nie są dla rolników problemem – twierdzi Piotr Zabrodski. – Czasem zdarza się, że na polu są trzy, cztery gniazda, co może być większym problemem. W takich przypadkach, negocjując z właścicielami, przypominam sobie historię sołtysa Nowe Kotkovice w powiecie prudnickim. Choć na jednym polu jęczmienia miał 11 aktywnych gniazd, zgodził się je ogrodzić i do dziś uczestniczy w projekcie. Czujemy potrzebę ochrony tego gatunku.

W tym roku, przy mniejszych niż zwykle funduszach, wzięli w nim udział przyrodnicy z Mount St. Paul. Być może Anna nie będzie już mogła tak jak dawniej realizować projektów we wszystkich trzech powiatach prefektury opolskiej.

– Jeśli pojawi się właz wymagający naszej interwencji, na pewno zareagujemy – zapewnia Piotr Zabrodski. – Jeśli otrzymamy informację od rolników, że na ich polach znajdują się gniazda, podejmujemy działania. -Ogłaszać.

Przeczytaj wszystkie najważniejsze informacje z dzielnicy Stozelze. Kup najnowszą elektroniczną wersję “Strzeleca Opolskiego''!Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *