Gad sprzed 245 mln lat. Naukowcy twierdzą, że to nowy gatunek


Trachelozaur był nowo odkrytym gadem, który żył około 245 milionów lat temu i charakteryzował się niezwykle długą szyją i długim kręgosłupem. Naukowcy przeanalizowali opisy sprzed 100 lat. Na tej podstawie doszli do wniosku, że mamy do czynienia z nowym gatunkiem.

Szkielet trachelozaura odkryto w ruinach Bernburga w Niemczech w połowie XIX wieku. Miejsce to znane jest z odkrycia wielu czaszek płazów triasowych. Szkielet trachelozaura jest jedynym przedstawicielem gatunku gadów, jaki kiedykolwiek odkryto na tym stanowisku.

– Na początku XX wieku szkielet ten opisywano jako „coś interesującego”. Pierwszy opis techniczny podający nazwę Trachelosaurus fischeri pochodzi z 1918 roku, a reinterpretacja tego opisu nastąpiła w 1944 roku. Początkowo skamieniałości te klasyfikowano jako należące do szkieletu zauropterygia (również rodzaju gada wodnego, ale w osobnej grupie), a z biegiem lat uznano, że okazy stanowią mieszaninę kilku różnych zwierząt – powiedział Adam Reitel . , doktorant i członek zespołu badawczego w Instytucie Paleontologii PAN.

Pozostała część artykułu znajduje się pod filmem

Najnowsze badania, przeprowadzone na podobnych zwierzętach niedawno odkrytych w Chinach, wykazały, że wszystkie kości pochodzą od tego samego osobnika. „Trachelozaur to zwierzę o bardzo długim kręgosłupie, składającym się z co najmniej 48 kręgów przedkrzyżowych, czyli dwukrotnie więcej niż u człowieka” – wskazał paleontolog.

długa szyja i małe ciało

Szyja prawdopodobnie stanowiła znaczną część długości ciała trachelozaura i była mniej więcej wielkości małej foki, osiągając długość do 1,5 metra. Miał kończyny przypominające płetwy i długi kręgosłup, który pomagał mu poruszać się po wodzie ruchami ciała przypominającymi węża.

Naukowcy nie są pewni, dlaczego te wodne gady miały tak długie szyje. „Na przykład, gdy takie zwierzę zbliżało się do ofiary, jego głowa znajdowała się na odległość szyi od ciała, co pozwalało mu niezauważenie podpłynąć i wykonać nieoczekiwany atak, nie powodując większego zamieszania w wodzie” – wyjaśnił. Dodał, że obecnie nie ma już takich zwierząt wodnych, ale u niektórych ptaków związanych ze środowiskami wodnymi obserwuje się długie szyje.

Rekonstrukcja szkieletu Trachelosaurus fischeri i porównanie z innymi długoszyimi taninazaurami wodnymi
Rekonstrukcja szkieletu Trachelosaurus fischeri i porównanie z innymi długoszyimi taninazaurami wodnymi© springeropen.com

Opisywany trachelozaur należy do grupy archozaurów, zróżnicowanej grupy zwierząt, które żyją na Ziemi od 300 milionów lat. Współczesnymi przedstawicielami tej grupy są krokodyle i ptaki. Co ciekawe, trachelozaur nie jest spokrewniony z najsłynniejszym gadem wodnym o długiej szyi, plezjozaurem.

„Trachelozaur to najstarszy i jedyny znany w Europie przedstawiciel trachelozaurów, gadów wodnych z okresu środkowego triasu. Odkrycie to następuje zaledwie kilka milionów lat po ich wyginięciu pod koniec okresu permu. Pokazuje także, jak duża jest różnorodność zwierząt podobnych do siebie do dzisiejszej Europy Środkowej i jak szybko niektóre grupy gadów, które istniały od Europy po Chiny na początku okresu triasu, rozprzestrzeniły się po całym świecie. Adam Reitel doszedł do wniosku, że nastąpiła poważna zmiana fazowa.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *