Jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem ssaków na świecie właśnie ma dwa nowe klony


W 2020 roku świat z radością sklonował fretkę czarnonogą przy użyciu zamrożonych komórek zmarłej osoby o imieniu Willa. Samica o imieniu Elizabeth Ann ożywiła zagrożony gatunek i teraz mają oni dwie nowe towarzyszki zabaw, Antonię i Noreen.

Przeczytaj także: Klonowanie koni przywróci wymarłe gatunki. Od 40 lat nikt nie widział tych zwierząt na wolności

Wszystkie trzy klony uzyskano z próbek tkanek pobranych w 1988 roku w Frozen Zoo w San Diego, największym na świecie repozytorium komórek zagrożonych gatunków. To stąd pochodzą kawałki skóry, z których powstają zarodki nosorożca północnego. Mamy nadzieję, że wykorzystanie materiału genetycznego Willi zwiększy różnorodność genetyczną istniejących populacji fretki czarnogłowej. Dzieje się tak, ponieważ zwierzęta te zawierają trzy razy więcej unikalnych alleli niż współczesna średnia. Szczegóły podano w pracy opublikowanej w . BioRxiv.

Czy klon może uratować „przypadkową” ofiarę ranczera?

Fretka czarnonoga (Łasica Nigripes) to energiczny i dociekliwy gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Zwierzę to ma niepowtarzalny wygląd z ciemnymi rozetami na oczach, przypominającymi maskę złodzieja.

Przeczytaj także: To prawdziwa rewolucja!Sklonowana małpa dożyła dorosłości

Tchórze żywią się wyłącznie psami preriowymi i stały się „przypadkowymi” ofiarami wysiłków farmerów mających na celu wytępienie tych gryzoni. Przez długi czas uważano, że wymarły, ale w 1981 roku pies pasterski Shep przywiózł martwą fretkę do swojego domu w zachodnim Wyoming, a działaczom na rzecz ochrony przyrody udało się schwytać jeszcze siedem osobników.

Antonia/Fot. Kika Tuff/Revive & Restore, US Fish and Wildlife Service

Wszystkie żyjące obecnie zwierzęta są potomkami tych siedmiu zwierząt schwytanych w Wyoming, więc jak łatwo się domyślić, pula genów jest niewielka. Noreen i Antonia, podobnie jak Elizabeth Ann, są genetycznie identyczne z Willą, jedną z oryginalnej siódemki.

Elizabeth Ann nadal mieszka w Narodowym Centrum Ochrony Fretki Czarnonogiej w Kolorado, ale nie może się rozmnażać z powodu problemów z reprodukcją, które nie są spowodowane klonowaniem. Biolodzy planują spróbować rozmnożyć Noreen i Antonię, gdy osiągną dojrzałość jeszcze w tym roku.

Noreen/Fot. Kika Tuff/Revive & Restore, US Fish and Wildlife Service

Klonowanie polega na kopiowaniu genów istniejącego zwierzęcia w celu stworzenia nowej rośliny lub zwierzęcia. Aby sklonować trzy fretki, Fish and Wildlife Service nawiązała współpracę z ogrodami zoologicznymi, grupami zajmującymi się ochroną przyrody i ViaGen Pets & Equine, teksańską firmą klonującą konie za 85 000 dolarów. I psa za 50 000 dolarów.

Poszerzanie puli genowej poprzez klonowanie zmarłych zwierząt zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych związanych z chowem wsobnym, które często występują u psów rasowych i potomstwa urodzonego w kazirodztwie. Aby temu zaradzić, klonowanie fretek czarnogłowych jest jednym z kilku podejść mających na celu przywrócenie części dawnej różnorodności genetycznej gatunku. Mamy nadzieję, że w połączeniu z projektami ochrony siedlisk pewnego dnia możliwe będzie wypuszczenie na wolność tych energicznych zwierząt przypominających fretki.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *