Konkurencja prowadziła do pojawiania się kolejnych gatunków ludzi. Odwrotnie niż wśród innych kręgowców


– Do tej pory ignorowaliśmy wpływ konkurencji międzygatunkowej na kształtowanie się naszego własnego drzewa ewolucyjnego. Wpływ klimatu na gatunek ludzki to tylko część układanki, mówi dr Van Holstein.

Van Holstein przypomina nam, że inne kręgowce rozwijają gatunki, aby wypełnić opuszczone nisze ekologiczne. Weźmy na przykład słynną ziębę Darwina. Niektóre wyewoluowały duże dzioby, dzięki którym mogą rozłupywać orzechy, inne zaś mają małe dzioby, dzięki którym mogą jeść owady. Po zapełnieniu każdej niszy ekologicznej rozpoczynała się konkurencja i ustały pojawianie się nowych gatunków.

Autorzy badania wykorzystali modelowanie Bayesa i analizę filogenetyczną, aby wykazać, że większość gatunków ludzkich powstała w warunkach niskiej konkurencji o zasoby i przestrzeń. – Wzorce obserwowane u wielu wczesnych ludzi są podobne do tych występujących u innych ssaków. Specjacja wzrasta, następnie zanika i zaczyna się wymieranie. To pokazuje, że konkurencja międzygatunkowa jest ważnym czynnikiem ewolucyjnym, powiedział Van Holstein.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *