Suszone owady w Carrefour. Sieć zwiększa dostępność, popularny jeden gatunek


W marcu ubiegłego roku do oferty sprzedażowej Carrefoura trafiły jadalne owady. W ofercie sieci znajdują się przyprawione suszone świerszcze i mączniki, a także krakersy, batony proteinowe i wyprodukowane z nich chipsy. Po ponad roku największą popularnością cieszyły się świerszcze. W sieci sprzedawane są suszone i doprawiane papryczką chili, limonką, solą morską i kremem cebulowym.

Dwa lata temu Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie świerszczy do handlu wewnątrzunijnego. Kraje UE zdecydowały, że można go traktować jako żywność i sprzedawać w postaci mrożonej, suszonej lub sproszkowanej. Wcześniej, w 2021 r., władze KE zgodziły się na spożywanie mączników i ich larw, a także szarańczy.

W swoim oświadczeniu Carrefour Polska stwierdził: „Poszerzając ofertę produktów na bazie owadów, podążamy za światowymi trendami żywieniowymi i wyznaczamy nowe standardy w branży detalicznej”. – Nasze działania mają na celu popularyzację zrównoważonych diet oraz uświadomienie konsumentom, jak ważne są alternatywne źródła białka – podkreśla Piotr Lubiewa Wiereziński, Dyrektor ds. Rozwoju Konceptu Handlowego w Carrefour Polska.

Rozszerzenie oferty Carrefour na owady jadalne ma także na celu stworzenie szans dla młodych firm z branży technologii spożywczych. – Przywiązujemy dużą wagę do współpracy z młodymi firmami i start-upami, które rozwijają ten sektor rynku spożywczego. Dzięki nam są w stanie dotrzeć ze swoimi produktami do większej liczby klientów i tym samym poszerzyć swój biznes – mówi Lubiewa-Wieleżyński.

Produkty na bazie owadów prezentowane są w strefie zdrowia Carrefour. „Podkreśla to jego wartość odżywczą i innowacyjne cechy” – czytamy w oświadczeniu. Zgodnie z badaniami, Pokarm dla owadów jest bogaty w białko, potas, błonnik, witaminy i kwasy nasycone. Jej produkcja nie wiąże się z tak dużą emisją gazów cieplarnianych jak np. produkcja mięsa i wymaga znacznie mniej miejsca.

Według naukowców z Colorado State University chityna i zdrowe tłuszcze występujące w owadach poprawiają zdrowie. Przyczyniają się do poprawy flory jelitowej, są źródłem białka i składników odżywczych. Ich zdaniem jedzenie owadów nie stwarza większego ryzyka dla konsumentów niż spożywanie innego rodzaju żywności pochodzenia zwierzęcego.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *