Film akcji – gatunek spektakularnych scen walki,  pościgów i pokazów kaskaderskich


Filmy akcji to specyficzny rodzaj kina, który przemawia do widzów szukających mocnych wrażeń. Szybko zmieniające się kadry i starannie dobrana muzyka utrzymują uwagę i napięcie, a brawurowe pościgi i sceny zdjęciowe z udziałem najlepszych aktorów gatunku uwalniają nagromadzone emocje.

treść:

 • szybka akcja I nagromadzenie scen batalistycznych.
 • to jest, Konfrontacja postaci pozytywnych i negatywnycha efektem jest mrożący krew w żyłach pościg i strzelanina, często z udziałem samochodów sportowych, motocykli lub samolotów.
 • w filmach akcji Fabuła odgrywa rolę drugorzędną – Najczęstszym motywem jest zemsta lub wyciągnięcie kogoś z kłopotów.
 • Główna rzecz Brakuje głębszego opisu psychologicznego bohaterów.a co ważniejsze, sceny starć bohatera z antagonistą, zabarwione bogatą pirotechniką z mocnymi akcentami pokazu kaskaderskiego.

film akcji Pochodzi z filmu akcji, gdzie sceny walki i strzelaniny były jedynie dodatkiem do fabuły.w filmach akcji Punkt ciężkości przesuwa się na spektakularną rozrywkę Istnieje wiele eksplozji fajerwerków i ulepszonych efektów specjalnych.

Na gatunek ten duży wpływ mają popularne filmy o Bondzie z lat 60. XX wieku, filmy o agentach specjalnych podróżujących na krańce świata, aby odkryć prawdziwą tożsamość przestępców.

Tytuły, które zdefiniowały filmy akcji

Oprócz serii Agent 007 warto wspomnieć także o:

 • Bullitt (1968) – Thriller kryminalny w reżyserii Petera Yatesa, w którym detektyw Frank Bullitt (Steve McQueen) samodzielnie prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa świadka.
 • Brudny Harry (1971) – Dramat akcji w reżyserii Dona Siegela, z Clintem Eastwoodem w roli porucznika policji z San Francisco.
 • Francuskie połączenie (1971) – Pełnoprawny dramat kryminalny w reżyserii Williama Friedkina, opowiadający historię nowojorskiego policjanta (Gene Hackman i Roy Scheider), który tropi handlarza heroiną.
 • Ucieczka gangstera (1972) – Film wyreżyserowany przez Sama Peckinpaha opowiada historię z perspektywy kryminalisty Doca McCoya (Steve McQueen). Mężczyzna wyszedł na wolność po odsiedzeniu kilku lat więzienia. Po wyjściu na wolność zgadza się wziąć udział w napadzie na bank, jednak gdy akcja kończy się niepowodzeniem, staje się wrogiem zarówno policji, jak i mafii.
 • Wejście smoka (1973) – amerykańsko-hongkonski film o sztukach walki w reżyserii Roberta Closea, z Brucem Lee w roli głównej.

Filmy akcji pojawiły się po raz pierwszy w latach 80. XX wieku i szybko zyskały ogromną popularność. Z każdym nowym tytułem rodzi się nowa gwiazda – Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Jackie Chan, Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme, Steven Seagal.

Rambo: Pierwsza krew (1982) – film akcji z Sylvesterem Stallonem w roli głównej

John James Rimbaud jako Sylwester Stallone Jest weteranem wojny w Wietnamie.. Kiedy wraca do domu, okazuje się, że jego ostatni przyjaciel w oddziale nie żyje. Wędrując dalej, dociera do miasteczka Hope, gdzie przyciąga uwagę lokalnych władz.

niesłusznie zatrzymany przez policję, nie mam zamiaru bawić się w ofiarę. Na ataki odpowiada atakami, antagonizując funkcjonariuszy organów ścigania, którzy wzywają posiłki ze strony Gwardii Narodowej.

Film powstał na podstawie książki Davida Morrella, a w zamyśle autora miał on mieć wydźwięk antywojenny. Ta historia miała cztery kontynuacje, ostatnia ukazała się w 2019 roku („Rambo: Last Blood”). We wszystkich wystąpił Sylvester Stallone. Wyreżyserowane przez Teda Kotcheffa.

Terminator (1984) – Arnold Schwarzenegger, android zaprogramowany do zabijania ludzi

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80., a główny bohater, android (Arnold Schwarzenegger), powraca do lat 80. Zabij matkę przyszłego przywódcy rebeliantów, Sarah Connor (Linda Hamilton). Kyle Reese (Michael Biehn) również przybywa z przyszłości, aby ją chronić.

Film reżysera Jamesa Camerona zawiera elementy science fiction, ale zostały one jedynie dodane do scen akcji, jak pościg za Sarah Connor i starcie Terminatora z Kylem Reese.

Słowa wypowiedziane przez Arnolda Schwarzeneggera jako Terminatora: “Wrócę” (“Wrócę”) Okupacja odcisnęła piętno na historii kina. 37. miejsce na liście 100 najlepszych linii filmowych wszechczasów (lista Amerykańskiego Instytutu Filmowego z 2005 r.). „Terminator” zdobył Trzy Nagrody Saturn dla najlepszego filmu science fiction za najlepszy scenariusz i charakteryzację.

Pisałam o tym także w swoim zestawieniu najlepszych filmów o podróżach w czasie.

Predator (1987) – Pierwszy z serii filmów o komandosach walczących z kosmicznymi wojownikami.

to jest coś innego film akcji science-fiction. To historia kilku żołnierzy… Wysłany w głąb dżungli, aby odnaleźć zaginionego pilota. Po przybyciu na miejsce odkrywają, że nie byli pierwszą ekipą ratowniczą, a poprzednia ekipa ratunkowa została brutalnie zamordowana i obdarta ze skóry.Podejrzenia padają na grupę lokalnych partyzantów, ale tak naprawdę Kto jeszcze jest odpowiedzialny za zbrodnię?.

Z grupy komandosów przeżywa tylko Holender (Arnold Schwarzenegger). Anna (Elpidia Carrillo), przedstawicielka organizacji partyzanckiej, również ucieka przed polowaniem na kosmitów.

Filmy w reżyserii Johna McTiernana Rozpoczyna produkcję serialu o walkach komandosów z rasą kosmicznych wojowników, zwany Predatorem. Pierwsza część zdobyła nagrodę dla najlepszej muzyki na festiwalu muzycznym Saturny w 1988 roku. W tym samym roku zdobył Złotą Szpulę w kategorii montaż dźwięku.

Zabójcza broń (1987) – Połączenie filmu akcji i komedii kryminalnej

Film ten zapoczątkował inną popularną serię – tym razem. O dwóch policjantach, których przeznaczeniem jest wspólna praca. Pomimo wyraźnych różnic w temperamencie i podejściu do życia.

Roger Murtaugh (Danny Glover) to Afroamerykanin, który niedawno skończył 50 lat. Martin Riggs (Mel Gibson) jest biały, porywczy i ma skłonności samobójcze po stracie żony.

razem Prowadzą śledztwo w sprawie śmierci prostytutki Amandy.co uznano za powiązane z wojnami gangów na szczeblu najbardziej wpływowych organizacji przestępczych na rynku narkotykowym.

Film wyreżyserowany przez Richarda Donnera pozostał nienaruszony. Laureat Złotej Szpuli w 1988 roku Osiągnij najlepszą edycję dźwięku. Zajmuje trzecie miejsce w rankingu filmów o policji.

Szklana pułapka (1988) – świąteczny film akcji z Brucem Willisem w roli głównej

Przypadkowo agent McClane (Bruce Willis) Znajduje się w wieżowcu zaatakowanym przez organizację terrorystyczną. Osobiście przychodzi na przyjęcie bożonarodzeniowe, aby pogodzić się ze swoją żoną Holly (Bonnie Bedelia).

wkrótce się to wyjaśni Tylko on może powstrzymać napastnika Od kradzieży setek milionów dolarów ze skarbców firm.

Film wyreżyserowany przez Johna McTiernana pozostał nienaruszony. Laureat Złotej Szpuli w 1989 roku W 1990 roku zdobył nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu zagranicznego (nagroda za montaż dźwięku), nagrodę Blue Ribbon (nagroda Tokijskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych) i nagrodę Masayuki Ryu.

Zajmuje także 4. miejsce w rankingu najlepszych filmów lat 80.

Fani gwiazd lat 80. mieli okazję zobaczyć ich wielki powrót w pierwszej dekadzie XXI wieku. Najpopularniejsze były:

 • Szklana pułapka 4.0 (2007) – W tej części niezwyciężony detektyw John McClane (Bruce Willis) walczy z hakerami, którzy próbują sparaliżować Amerykę w Dzień Niepodległości. Reżyserem jest Len Wiseman.
 • Johna Rambo (2008) – Wyreżyserowany przez Sylvestra Stallone, John Rambo (Sylvester Stallone) zostaje wyrwany ze spokojnego życia przewoźnika rzecznego w Bangkoku, aby uratować chrześcijańskich misjonarzy ze szponów bezwzględnego majora Pa Tee Tinto.
 • JCVD (2008) – Sarkastyczny film komediowo-akcji w reżyserii Mabrouka El Mekri, z udziałem samego Jean-Claude'a Van Damme'a.
 • Niezniszczalni (2010) – Film wyreżyserowany przez Sylvestra Stallone, w którym występują najśmielsze gwiazdy kina akcji. W produkcji wystąpili Rhett Lee, Jason Statham, Terry Crews, Eric Roberts, Bruce Willis, Dolph Lundgren i on sam w roli Barneya Rossa. Wszyscy tworzą grupę zawodowych najemników, której celem jest obalenie despotycznego dyktatora w Ameryce Południowej.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *